Znajdujesz się na stronach starej wersji serwisu!
Aktualną wersję znajdziesz pod adresem webmade.org.

Instalacja serwera apache pod windowsInstalacja serwera apache pod windows

Najważniejszym składnikiem naszego środowiska jest Apache. Pamiętać należy, że dla Apache 2.0 podstawową platformą, jeśli chodzi o Windows są te wersje, które opierają się o jądro NT. Jest to spowodowane między innymi tym, iż Windowsy z rodziny NT są wyposażone w mechanizm tzw. Services, które umożliwiają uruchamianie procesów w tle (podobnie do daemonów znanych z systemów U*nix/Linux). Procesy te działają nawet wtedy, gdy nie jest zalogowany żaden użytkownik.Instalacja serwera apache pod windows

Szczegółowe kroki instalacji znajdują się w oficjalnej dokumentacji, którą można znaleźć pod adresem http://httpd.apache.org/docs-2.0/platform/windows.html. W niniejszym artykule po prostu zainstalujemy w najprostszy sposób działający serwer, który w zupełności wystarczy do pierwszych testów.

Kolejne ekrany instalacji zawierają:Instalacja serwera apache pod windows

  • Informacje powitalne;
  • Licencję na używanie i rozpowszechnianie pakietu, którą musimy oczywiście zaakceptować;
  • Komunikat "Przeczytaj to najpierw" zawierający informacje o samym Apache (czym jest, skąd pobrać, ważne pliki do przeczytania);
  • Informacje serwera:

    Network Domain: domena w jakiej będzie pracował nasz serwer. Jeśli nasz komputer znajduje się (będzie się znajdował) w domenie serwer.domena.pl, wpisujemy domena.pl. Najprostszym rozwiązaniem jest wpisanie 127.0.0.1 co oznacza localhost.

    Server Name: nazwa serwera, czyli bazując na przykładzie powyżej, wpisujemy serwer.domena.pl (najprościej: 127.0.0.1)

    Administrator's email adress: adres administratora. Tutaj możemy podać nasz adres, lub dowolny, jak np. someone@example.com.

    Dla Windowsów rodziny NT zaznaczamy na tymże ekranie również opcję "for All Users, on Port 80, as a Service " - jest to najwygodniejsza opcja, gdyż nie musimy uruchamiać serwera ręcznie, za każdym razem, gdy chcemy go użyć.

  • Setup Type: Typ instalacji. Tu nie ma filozofii - wybieramy domyślnie zaznaczoną instalację domyślną.
  • Destination folder: Miejsce, w którym zainstalujemy nasz serwerek. Wybieramy nasz wcześniej utworzony folder C:\WebServer. Instalator sam utworzy w nim katalog Apache2 i skopiuje do niego wymagane pliki.

Teraz nie pozostało nic innego jak kliknąć na Install i cieszyć oczy rosnącym paskiem postępu. Po zakończeniu instalacji w systemie zostanie uruchomiona nowa usługa a w Zasobniku Systemowym zobaczymy ikonkę.

Zielony trójkącik oznacza pracującego Apache'a, czerwony - usługę zatrzymaną. Uruchamiać, zatrzymywać i restartować serwer możemy klikając na tę ikonkę lewym klawiszem myszy. Przyda się nam to podczas dokonywania zmian w konfiguracji serwera. Na chwilę obecną pozostało nam sprawdzić czy serwer działa. Aby tego dokonać, otwórzmy nasza ulubioną przeglądarkę, i wpiszmy tam http://localhost. Jeśli zobaczymy stronę powitalną serwera, znaczy to, że wszystko się do tej pory udało.

Dobrym zwyczajem jest przeniesienie głównego katalogu dokumentów w jakieś bezpieczne miejsce. Bezpieczne - czytaj "Moje dokumenty" lub inna partycja. Dlaczego? Dlatego, że zwykle pamiętamy o zarchiwizowaniu "Moje dokumenty" przed ewentualną reinstalacją systemu. W związku z powyższym musimy wyłączyć Apache (patrz akapit powyżej) a następnie w dowolnym edytorze tekstu (nawet w Notatniku) otwieramy plik "C:\WebServer\Apache2\conf\httpd.conf", wyszukujemy ciągi

"DocumentRoot "C:/WebServer/Apache2/htdocs"
<Directory "C:/WebServer/Apache2/htdocs">

i zamieniamy je na (przykładowo)

"DocumentRoot "D:/Grzegorz/My Webs/"
<Directory "D:/Grzegorz/My Webs/">

Document Root to miejsce, z którego Apache domyslnie pobiera wszystkie obsługiwane przez siebie dokumenty, Directory natomiast jest to zestaw dyrektyw sterujących tym, co się w danym katalogu może dziać. Zainteresowanych szczegółami odsyłam do: http://httpd.apache.org/docs-2.0/mod/core.html#directory.

Zapisujemy zmiany, tworzymy katalog, który przed chwilą zadeklarowaliśmy jako Document Root i uruchamiamy Apache. Od tej pory, wszystkie nasze projekty WWW umieszczać będziemy w katalogu, jaki zadeklarowaliśmy powyżej. Domyślnym rozszerzeniem, jakie uznaje Apache po instalacji dla dokumentów HTMLowych jest *.html. Podczas instalacji PHP zobaczymy, że można to w prosty sposób zmienić.

W zasadzie to koniec instalacji Apache. Opis szczegółowej konfiguracji i dostosowywania do własnych potrzeb wykracza poza ramy niniejszego materiału. Przejdźmy zatem do kroku kolejnego, którym jest... Instalacja PHP

Grzegorz Tlołka, http://php.pl

© 2004-2006 by webmade.org
kamieniarstwo :linki sponsorowane
valid xhtml
valid css