Polskie znaki na stronach WWW
Każda dobrze napisana strona powinna mieć zadeklarowany - w sekcji head - standard kodowania. Dla polski jest to 'iso-8859-2', choć Microsoft bardzo usilnie próbował ustanowić swój własny standard 'windows-1250'.
Deklaracja standardu kodowania
jak już wcześniej wspomniałem znajduje się w sekcji HEAD, a wygląda w ten sposób:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN"
"http://www.w3c.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">
<html xmlns="http://www.w3c.org/1999/xhtml" xml:lang="pl" lang="pl">
<head>
<title> Standardy kodowania<title>
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=iso-8859-2" />
</head>
Jest to tzw. meta-tag. jak łatwo można z niego wyczytać, "mówi" on przeglądarce, że ma do czynienia ze stroną html [text/html], a także określa, w jaki sposób przeglądarka ma wyświetlać znaki - wg. standardu iso-8859-2.
Krzaczki
Każdy, kto już trochę w internecie czasu spędził, widział z pewnością, że czasem zamiast polskich znaków diakrystycznych, wyskakują jakieś dziwne, bliżej nie określone znaki. Są to tzw. "krzaczki". Wynika to z faktu istanienia różnych sposobów kodowania znaków. Jak może wiesz, każdy znak ma swoją reprezentację binarną, czyli np. [nie zgodne z rzeczywistościa] w systemie OKJIJO litera 'a' będzie miała taką reprezentację 00000001, ale w systemie JGHGYF 00001010. taka sama sytuacja jest w przypadku iso i windows. W większości sposoby reprezentacji binarnej liter [ogólnie znaków] są zbieżne, jednak na kilku literach [narodowych, które występują tylko w 1 języku] jest widoczna różnica.
Jak to obejść
Najprościej - przekonwertować te znaki, które nie są takie same w windows na iso. Dlaczego koniecznie należy na ISO? Ponieważ to jest właśnie standard dla Polski. Windows jest jedynie standardem Microsoftu, czyli jednej firmy... Do konwersji może nam posłużyć wiele programów. My jednak skupimy się na dwóch: Ogonki 97 i PitPad 3.2.
Ogonki 97
Zakładam, że już pobrałeś i zainstalowałem program. Po otworzeniu programu powinieneś ujrzeć coś takiego:
Kliknij na ikonce po lewej [jest zaznaczona na obrazku] 'Dodaje do listy dokumenty ze wskazanego folderu', a następnie kliknij 'Konwertuj'. Wszystkie litery, które tego wymagają, zostaną zastąpione odpowiednimi znakami - nie przestrasz się:-) one mają tak wyglądać: ą = ą, ś = ś, ź - Ź [taki wygląd będą miały jedynie w kodzie strony - w przeglądarce będą wyświetlane prawidłowo].
PitPad 3.2
W przeciwieństwie do Ogonków, PitPad jest zwykłyum edytorem, który pozwala na konwersję na ze standardu windows na iso - i odwrotnie już podczas zapisywania edytowanego pliku! Czyli używając PitPada nie musisz już używać innego konwertera.
Otwórz program i znajdź na górnym pasku 'Funkcje' -> 'Konfiguracja': Funkcje
W polu 'Koduj przed zapisem do' zaznacz 'iso-8859-2'. Teraz za każdym razem, gdy będziesz zapisywał wyniki swojej pracy, automatycznie polskie znaki będą konwertowane do standardu ISO!
Podobną opcję ma wiele edytorów HTML. Opisałem te dwa programy, ponieważ sam ich używam. Nie oznacza to jednak, że są najlepsze [choć mówiąc szczerze, to w zupelności spełniają swoje zadania:-P].
Patryk 'yarpo' Jar