webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> blog >> luty 2007

Nowa odsłona serwisu

dodano: 2007-02-03, opublikował: Mateusz Bogolubow

Po kilku tygodniach pracy serwis doczekał się nowej odsłony. Głównym celem projektu było zwiększenie funkcjonalności, co mam nadzieję udało mi się osiągnąć. Kod strony również został poprawiony - w zasadzie wszystko zostało zbudowane od zera. Spróbuję, nie rozpisując się za bardzo, zaprezentować nowy wygląd serwisu - ten od zewnątrz i od środka argumentować dlaczego zrobiłem akurat tak, a nie inaczej.

Nawigacja

Jak już pewnie zauważyłaś/eś położenie menu zostało zmienione z prawej na lewą stronę. Powodem tych zmian był przede wszystkim:

Odnosząc się do pierwszego z argumentów przyjęło się, że menu znajduje się po lewej stronie. Wiele portali, wortali oraz serwisów ma właśnie tam umiejscowione menu. Użytkownik został do tego przyzwyczajony dlatego nie każmy mu myśleć, a zdać się na "instynkt".

Drugi argument może wydawać Ci się dziwny, ale czytając pewien raport natknąłem się na ciekawe stwierdzenie: osoby czytające z lewej do prawej automatycznie spoglądają w pierwszym momencie na lewą górną cześć strony (elektronicznej lub papierowej), tak więc zauważenie menu to kwestia pierwszego spojrzenia.

menu

Ponieważ obecnie serwis jest dość obszerną witryną postanowiłem "podzielić" menu. Po wybraniu któregoś z głównych działów ponad głównym menu pojawia się podmenu oddzielone niebieską poziomą linią. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć rozmiar menu, a tym samym zagubienie użytkownika w gąszczu linków.

Niestety "nie ma róży bez kolców". Powyższe rozwiązanie wydłuża drogę do odnalezienia interesującej Cię publikacji, cóż... tworzenie stron to też świat kompromisu.

Jest jeszcze jeden plus zminimalizowania głównego menu. całe menu jest widoczne bez przymusowego przewijania strony. Użytkownik od razu po załadowaniu strony widzi wszystkie dostępne działy, co zmniejsza prawdopodobieństwo przeoczenia i wyłączenia okna przeglądarki.

opis kategorii

Często zdarza się tak, że sama nazwa działu (kategorii) nie mówi wiele. Ten problem nazewnictwa postanowiłem rozwiązać dodając do każdej z kategorii odpowiedni opis.

Serwis posiada jeszcze jeden element nawigacji informujący użytkownika, w której części serwisu obecnie się znajduje.

pasek nawigacji

Tego typu element jest szczególnie przydatny, gdy wiele osób odwiedza serwis bezpośrednio z wyszukiwarki. Pozwala on zapobiec zdezorientowaniu i przyśpiesza nawigację pomiędzy działami.

... miałem się nie rozpisywać, a tu już sporo tekstu. W takim razie przechodzę dalej.

Wyszukiwarka

wyszukiwarka

Tak jak większość stałych elementów witryny i pole wyszukiwarki ma swoje stałe miejsce. Jest to znów lewa górna część strony z tych samych powodów co menu.

Długość pola wyszukiwarki nie powinna być krótsza niż 25 znaków. Uważa się, że im dłuższe pole, tym użytkownik wpisuje precyzyjniejsze zapytanie. Oczywiście bez przesady. Różnica precyzji pomiędzy polem o długości 100 a 300 znaków jest żadna.

Sam postanowiłem nadać odgórną granicę długości frazy, która jest wysyłana - to 60 znaków.

Również nazwa przycisku wysyłającego zapytanie ma swoja nazwę. Przyjęło się, że jest to słowo "szukaj" i nie warto kombinować z innymi nazwami. Utrudnia to tylko odnalezienie przycisku.

Pamiętaj, że zawsze warto informować jak korzystać z wyszukiwarki. Jakie posiada możliwości i z jakimi najczęstszymi problemami borykają się jej użytkownicy. Te informacje znajdziesz pod wynikami wyszukiwania (lub ich brakiem).

Kod strony

Całość serwisu została napisana pod XHTML 1.1 i jest ona zgodna z tym standardem. Walidacja HTML oraz CSS nie wykazuje żadnych błędów. Osobiście uważam, że zgodność ze standardami zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania podobnego efektu wizualnego w nowo wypuszczonych przeglądarkach i to główny powód, dla którego standard jest dla mnie ważny.

Jest jeszcze jeden ważny argument. Strony zgodne ze standardem, których struktura dodatkowo jest oparta o DIV-y staje się jaśniejsza dla robotów wyszukiwarek, co może skutkować wyższymi wynikami.

Nie da się również ukryć, że serwis o tematyce webmasterskiej powinien trzymać poziom i dawać dobry przykład. Mam nadzieję, że tak jest przynajmniej w maluteńkim stopniu.

Efekt wizualny

Kolorystyka serwisu została zmieniona - wiodące kolory to niebieski i szary. Grafiki jak nie było tak nie ma - co często było mi zarzucane jako niedociągnięcie. Chciałbym jednak zauważyć, że głównym celem witryny jest przekazywanie wiedzy, dlatego największy nacisk został położony na przejrzystość i czytelność, co w moim odczuciu, zostało zrealizowane.

W tym miejscu poruszę także temat linków nie należących do nawigacji. Każdy odsyłacz jest koloru niebieskiego i jest równocześnie podkreślony. Gdy dane hiperłącze zostało odwiedzone zmienia kolor na filetowy. O tej prostej zasadzie wiele osób zapomina, a naprawdę bardzo ułatwia sprawę surfującemu po witrynie.

Podsumowanie

Z dniem kiedy ten wpis został opublikowany serwis od strony technicznej jest już wprawie gotowy. Obecnie pracuję nad drobnymi poprawkami i modyfikacjami.

Czeka mnie jeszcze przeniesienie wszystkich publikacji na nową platformę, co niestety jest dość pracochłonne. Większość materiałów zostało poprawionych, dlatego skopiowanie całej bazy "jak leci" jest niemożliwe.

Do czasu zaktualizowania nowej bazy stara jak i nowa wersja witryny będą dostępne.

Mateusz Bogolubow

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org