webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> porady >> flash >> podstawy

Tworzenie autostartu

autor: Piotr 'zakaru' Szarmach, ostatnia modyfikacja: 2007-02-15

szukaj: autostart autostart flash flash

autostart - zd.1

Ta porada pokaże wam jak stworzyć za pomocą flash-a program automatycznie uruchamiający plik *html po włożeniu płyty cd (tzw. autostart). Na początku stworzymy plik z rozszerzeniem .*inf który będzie automatycznie uruchamiany przez komputer po włożeniu płyty cd. Aby stworzyć plik z rozszerzeniem .*inf otwieramy notatnik i zapisujemy plik jako autorun.inf, teraz wpisujemy do notatnika tekst ze zd.1. Kodu tego pliku chyba nie trzeba tłumaczyć.

Następnym krokiem będzie wykonanie ikonki która będzie wyświetlana po włożeniu płyty zamiast ikonki naszego cd-romu. Do wykonania takiej ikonki otwórz painta, zmień wymiary obrazka na 32x32 i narysuj ikonę, następnie zapisz plik jako ikona.ico. Przejdźmy teraz do sedna sprawy czyli do wykonania programu we flash-u, który będzie uruchamiał nasz plik *html. Otwórz flash-a i zaznacz pierwszą klatkę, do zaznaczonej klatki wstaw poniższy kod:

getURL ("prezentacja.html");
fscommand ("quit", "true"); 

Powyższy kod jest bardzo prosty. Pierwsza linijka mówi nam, że otwiera plik o nazwie "prezentacja.html", natomiast druga linijka kodu mówi nam, iż nastąpi zamknięcie okna programu. Teraz wystarczy już tylko zapisać plik flasha (pamiętaj aby nadać mu nazwę autorun!) i wyeksportować plik exe.

Ostatnią rzeczą do zrobienia jest oczywiście stworzenie pliku prezentacja.html i umieszczenie wszystkich plików na krążku.

Piotr 'zakaru' Szarmach

Osoby czytające tę publikację przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org