Jesteś tutaj: webmade.org >> porady >> php + mysql
autor: Mateusz Bogolubow, ostatnia modyfikacja: 2007-02-23
Wiele osób swoją przygodę z PHP zaczyna od poznania instrukcji include(). Często jest to spowodowane tym, że większość skryptów wymaga wykorzystania tej instrukcji do "instalacji".
Aby ułatwić start z tą technologią postanowiłem napisać to krótkie wprowadzenie do PHP i opisać include() i bardzo podobną do niej require().
Pierwsza zasada jaką powinniśmy się trzymać to pliki z kodem PHP powinny mieć rozszerzenie *.php. Oczywiście są pewne ustępstwa od tej zasady, ale nie będę się tu rozwodził na ten temat.
Tak na marginesie pliki *.html są takimi samymi plikami jak *.php (są to pliki tekstowe) różnią się jedynie rozszerzeniem, a więc nic nie stoi nie przeszkodzie, aby podmienić tylko rozszerzenie.
Druga zasada jest równie ważna. Kod PHP wprowadzamy do pliku pomiędzy znaczniki <?php ?≷. Istnieją oczywiście alternatywne rozwiązania, ale o tym może kiedy indziej.
Trzecia zasada mówi o tym, aby każda instrukcja kończyła się średnikiem(;).
W roli wyjaśnienia. Zasady te nie są ogólnie zdefiniowane. Po prostu sam je tak przedstawiłem, aby łatwiej można było to przyswoić :).
Skoro poznaliśmy już ogólne zasady możemy przejść do opisu instrukcji include()
Instrukcja ta pozwala wczytać plik, którego adres został podany w jej argumencie. Jak możemy przeczytać w manualu służy ona do wczytania i wykonania kodu z określonego pliku w trakcie wykonywania skryptu.
Aby lepiej to zobrazować posłużę się przykładem. W pliku index.php mamy taki oto kod:
<html> </head> <title>test include</title> </head> <body> <p>Pierwsza linia</p> <?php include("tekst.php"); ?> </body> </html>
natomiast w pliku tekst.php:
<p>Druga linia</p>
Po wczytaniu pliku index.php do przeglądarki w źródle strony będziemy mogli zobaczyć kod:
<html> </head> <title>test include</title> </head> <body> <p>Pierwsza linia</p> <p>Druga linia</p> </body> </html>
To oczywiście bardzo uproszczona wersja działania include() , ale chyba o to chodziło - nieprawdaż?!
Instrukcja require() działa identycznie. Zastanawiasz się zapewne po co w takim wypadku dwie różne? Cóż w przypadku gdy wczytanie danego pliku się nie powiodło (np. plik nie istnieje) include() wygeneruje błąd typu Warning zaś require() Fatal Error. Mówiąc prościej i dużo mniej precyzyjnie include() wyświetli informacje o błędzie w miejscu gdzie miały zostać wczytane dane i reszta strony się ukaże w przeglądarce. Przy require() dalsza część strony nie zostanie pokazana. W przeglądarce ukaże się jedynie informacja o błędzie.
Mateusz Bogolubow
Osoby czytające tę publikację przeglądały również:
© 2004-2008 copyright by webmade.org