webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> porady >> javascript

Ukrywanie adresu e-mail

autor: Patryk 'yarpo' Jar, ostatnia modyfikacja: 2007-02-26

szukaj: mailto mailto spam spam mail mail DHTML DHTML JS JS

Czy codziennie otrzymujesz dziesiątki listów? Niestety większości z nich nie jest od pięknych blondynek lecz od firm oferujących nam usługi czy produkty, których nie chcemy... Jest to irytujące. Często firmy te zdobyły twój adres poprzez odczytanie go ze strony, na której został on umieszczony – często przez Ciebie...

No dobra, powiesz, ale co zrobić, aby podać kontakt zainteresowanym internautom, ale jednocześnie zablokować działanie botów internetowych?

Jednym – coraz częściej stosowanym – rozwiązaniem jest umieszczenie na stronie grafiki, na której jest napisany adres twojego maila. Ja jednak zaproponuję tu inne rozwiązanie. Oczywiście może się okazać, że część botów będzie w stanie to obejść – ale nie ma zabezpieczeń idealnych :(

Zamiast zwykłego linku:

<a href=&#8221;mailto:kontakt@serwer.pl&#8221;>kontakt</a>

Umieść coś takiego:

<a href="#" onclick="napiszDoMnie()" title="kontakt(a)serwer.pl">kontakt</a>

Powyższy link wykorzystuje zdarzenia JS. Na kliknięcie zostaje wywołana funkcja 'napiszDoMnie()'. A oto ona [umieszczona w sekcji head, lub osobnym pliku]:

<script type="text/javascript">
function napiszDoMnie() {
	parent.location.href = "mailto:kontakt@serwer.pl";
}
</script>

Dzięki temu po kliknięciu na link zwyczajny użytkownik nie zauważy [pod warunkiem, że jego przeglądarka obsługuje JS] różnicy w porównaniu ze zwykłym kodem. A co prymitywniejsze boty internetowe sobie z tym nie poradzą, więc twoja skrzynka będzie dostawać kilka maili mniej dziennie :)

Przydatne linki:

Patryk 'yarpo' Jar

Osoby czytające tę publikację przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org