webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> porady >> flash >> podstawy

Nazewnictwo zmiennych

autor: Piotr 'zakaru' Szarmach, ostatnia modyfikacja: 2007-02-15

szukaj: zmienne zmienne nazewnictwo zmiennych nazewnictwo zmiennych flash flash

Zmienne we flash-u odgrywają bardzo ważną role, w tym tutorialu dowiesz się jak nazywać zmienne oraz wykonamy małe ćwiczenie.

Tworzymy dwie dynamiczne zmienne i zaznaczamy je, następnie mając je ciągle zaznaczona przechodzimy do okienka 'character', gdzie przechodzimy do zakładki 'text options'.

zd.1

Teraz obok napisu 'variable' wpisujemy "zmiennajeden" zd.1.

Właśnie nazwaliśmy zaznaczona zmienna jako"zmiennajeden".

Teraz tym samym sposobem nazywamy druga zmienna jako "zmiennadwa". Umiesz już nazywać zmienne, teraz pora z tego skorzystać. Tworzymy kolejna warstwę, i nazywamy ją "akcje", następnie umieszczamy ujecie kluczowe (w warstwie "akcje") w klatce 15 (klawisz 'f6') i wstawiamy w niej akcje:

zmiennajeden = "witaj";
zmiennadwa = "Webmade.org";
stop ();

Pora przeanalizować kod. Pierwsza linia kodu definiuje zawartość zmiennej o nazwie "zmiennajeden" za pomocą znaku '=' ustalamy wartość "witaj", wartość witaj musi zostać wzięta w cudzysłów, gdyż inaczej została by uznana za wartość liczbowa (wartości tekstowe zawsze bierzemy w cudzysłów!).

W drugiej linii kodu definiujemy zawartość zmiennej o nazwie "zmiennadwa", przypisując jej za pomocą znaku '=' wartość "FlashStation". Ostatnia linia kodu (trzecia) mówi nam o zatrzymaniu odtwarzania animacji. Teraz przechodzimy do warstwy, gdzie znajdują się zmienne (domyślnie 'Layer 1') i przechodzimy do klatki 15 następnie wciskamy klawisz 'f5', tak oto skopiowaliśmy klatki z niniejszej warstwy.

Nadeszła pora, aby przetestować nasz film (ctrl+enter) po około 1,2 sekundy powinna sie wyświetlić zawartość obydwu zmiennych.

Piotr 'zakaru' Szarmach

Osoby czytające tę publikację przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org