webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> recenzje >> aplikacje

JAlbum

autor: Mateusz Pilszek, ostatnia modyfikacja: 2007-03-24

szukaj: JAlbum JAlbum generatory galerii generatory galerii foto galerie foto galerie java java

JAlbum

Planujesz stworzyć rozbudowaną galerię zdjęć na swojej stronie internetowej? Pisanie kodu od podstaw jest pracochłonnym rozwiązaniem, dlatego warto skorzystać z programów wspomagających. Jednym z nich jest JAlbum.

Aplikacja została napisana w języku Java, więc aby ją uruchomić, należy wcześniej zainstalować Java Runtime Environment (JRE). Program można uruchomić w systemach Windows, Linux i Solaris.

Interfejs aplikacji został przetłumaczony na język polski. Program oferuje kilkanaście szablonów, większość z nich daje możliwość wyboru wersji kolorystycznej i prostej konfiguracji. Domyślną skórką jest Chameleon i to właśnie on ma największe możliwości dostosowania wyglądu do oczekiwań: można dodać pokazy slajdów, wyświetlać wybrane metadane EXIF, stosować filtry (np. konwersja miniaturek do skali szarości).

Perełką jest możliwość dodania księgi gości do strony głównej, a także do poszczególnych działów galerii. Księga nie działa jednak zbyt dobrze – zauważyłem, że po jej dodaniu Opera nie wyświetla tła strony.

Galerie wyglądają bardzo efektownie. Oto przykład galerii stworzonej przeze mnie:

JAlbum

Autorzy pomyśleli także o publikowaniu stworzonych galerii, dlatego w programie znajdziemy prosty „Kreator publikacji”, który za pomocą protokołu FTP przetransportuje galerię na serwer.

Wadą, która przeciętnemu użytkownikowi nie rzuca się w oczy jest to, że wygenerowane galerie nie są zgodne ze specyfikacją HTML. Podczas pisania tej recenzji często spotykałem się z komunikatami błędów podczas obsługi programu.

JAlbum jest dobrym wyborem dla osób budujących duże galerie zdjęć, jednak konfiguracja może sprawić problemy osobom początkującym. Szkoda tylko, że program ma sporo błędów. Być może jest to wina zbyt szybkiego wydawania stabilnych wersji. Mimo zastrzeżeń, warto wypróbować tę aplikację.

Oficjalna strona programu: http://www.jalbum.net

Mateusz Pilszek

Osoby czytające tę publikację przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org