webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> recenzje >> aplikacje

The GIMP

autor: Patryk 'yarpo' Jar, ostatnia modyfikacja: 2007-04-15

szukaj: the gimp the gimp gimp gimp photoshop photoshop

the gimp

Doskonałe darmowe narzędzie dla każdego początkującego webmastera poszukujące dobrego i niedrogiego programu graficznego.

Przeważnie mówiąc freeware (w sensie darmowego oprogramowania, a nie licencji gdzie w tym przypadku to GPL) ma się na myśli programy niedorobione lub bardzo proste. The GIMP jest zaprzeczeniem tej tezy. Jest to program posiadający ogrom możliwości. Naprawdę, długo by tu opisywać je wszystkie. Starczy, że powiem iż GIMP z powodzeniem może zastępować do pewnego momentu komercyjnego Photoshop-a (!).

No, być może do Photoshop-a GIMP-owi jeszcze brakuje. Jednak i tak większość zwykłych użytkowników nie jest w stanie wykorzystać wszystkich możliwości jakie daje sam GIMP [nie mówiąc już o Photoshop-ie]. Więc po co wydawać kilka tysięcy złotych na zakup Photoshop-a, jeśli można go zastąpić idealnym substytutem i nie ponieść przy tym żadnych kosztów.

Początkowo GIMP był dostępny na Linux-y, później pojawiły się także wersje pod Windows-a. Dlatego, aby móc korzystać z GIMP-a należy najpierw (przed instalacją The GIMP-a) zainstalować bibliotekę GTK+.

Oczywiście nie jest to MS Paint i dla osób niewprawionych może się okazać zbyt skomplikowany. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby się trochę podszkolić. W internecie znaleźć można setki stron [w tym kilka polskich] z tutorialami do GIMP-a. Osobiście na początek polecałbym dobry kurs GIMP-a.

Więcej na temat programu można znaleźć na http://gimp.org

Patryk 'yarpo' Jar

Osoby czytające tę publikację przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org