webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> różne

Dyskrecja spowalnia łatanie dziur?

dodano: 2006-08-18, źródło: di.com.pl

szukaj: dziury w oprogramowaniu dziury w oprogramowaniu łatnie luk łatnie luk bezpieczeństwo bezpieczeństwo

Firmy produkujące oprogramowanie chciałyby, aby odkrycia dotyczące luk w ich programach były jak najbardziej poufne. Tymczasem "łowcy dziur" mają za złe firmom, że gdy tylko zachowają dyskrecję, dostawca oprogramowania nie śpieszy się z wydaniem łatki i nie informuje badacza o postępach nad łataniem.

Od kilku lat firmy dostarczające oprogramowanie ganiły publikowanie informacji o lukach zaraz po ich odkryciu. Proponowały badaczom "odpowiedzialne" podejście do sprawy, tj. najpierw dyskretne informowanie dostawcy oprogramowania i ewentualna publikacja dopiero po udostępnieniu łatki.

Takie podejście rzeczywiście powinno być bardziej korzystne dla użytkowników. Eksperci do spraw bezpieczeństwa zwracają jednak uwagę na to, że często na dyskretnym powiadomieniu się kończy. Nikt nie informuje ich o tym, na jakim etapie są prace nad łatką i czy w ogóle trwają.

Kwestia ta została podniesiona już w zeszłym roku, kiedy serwis CNET opisał szczegóły dotyczące współpracy Toma Ferrisa z Microsoftem. Zdaniem tego specjalisty zachowywanie dyskrecji jest jak najbardziej słuszne, jednak kiedy dostawca zwleka z załataniem luki przez 6 miesięcy, można mieć wątpliwości co do tego, czy nie należałoby powiadomić użytkowników o zagrożeniu.

Ostatnio na ten sam temat dyskutowano na konferencji Black Hat w Las Vegas.

Zdaniem Michaela Suttona z firmy VeriSign, recepta na zażegnanie sporu pomiędzy producentami i "łowcami dziur" jest prosta. Wystarczyłoby, aby firma na bieżąco informowała badacza o postępach w pracy nad odpowiednią łatką. Eksperci podkreślają, że różne firmy różnie traktują badaczy. Generalnie jednak komunikację pomiędzy jednymi i drugimi trzeba poprawić.

Zachowanie producentów oprogramowania próbował wytłumaczyć John Stewart z firmy Cisco. Stwierdził on, iż firmom nie zależy na "zwracaniu uwagi na rzeczy, które mogą zagrozić ich klientom".

Warto jeszcze dodać, że niemal wszystkie raporty dotyczące ewolucji internetowych szkodników mówią jedno - dzisiejszym cyberprzestępcom nie zależy na rozgłosie, ale na zysku. Producent oprogramowania może nawet nie wiedzieć, że dana luka jest już wykorzystywana np. do kradzieży danych osobowych. W tym kontekście rozleniwianie producentów poprzez zachowanie dyskrecji może rzeczywiście mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo.

mm - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org