webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> różne

Programy Google w trybie offline

dodano: 2007-06-02, źródło: di.com.pl

szukaj: Google Gears Google Gears

Firma Google chce, aby jej programy działające w przeglądarce były użyteczne również wtedy, gdy użytkownik nie może łączyć się z Siecią. W tym celu gigant wprowadzi nową technologię o nazwie Google Gears, którą już teraz można wypróbować w aplikacji Google Reader.

Google Gears to rozwiązanie, które ma umożliwić korzystanie z internetowej aplikacji (np. klienta e-mail, kalendarza) w trybie offline, po uprzednim zainstalowaniu wtyczki w przeglądarce internetowej.

Oficjele Google mówią, że Google Gears wypełnia istotną dla nich lukę, bo nawet najbardziej funkcjonalne programy działające w przeglądarce nie gwarantują nieprzerwanego dostępu do Sieci. Google Gears może się też przydać osobom korzystającym z łączy dial-up oraz użytkownikom urządzeń przenośnych.

Co ważne, technologia Google Gears zostanie udostępniona na zasadach open source, a więc inni deweloperzy będą mogli ja wykorzystać w swoich produktach. Już zdecydowały się na to firmy Adobe Systems, Mozilla oraz Opera Software.

W tej chwili jedyną aplikacją, w której można wypróbować Google Gears jest czytnik RSS Google Reader. Jego użytkownicy zapewne zauważyli już nowy link Offline umieszczony w prawym górnym rogu ekranu. Kiedy klikniemy w ten link ukaże się nam okienko informujące o możliwości zainstalowania Google Gears. Kiedy się na to zdecydujemy musimy jeszcze zgodzić się na warunki regulaminu i rozpocznie się instalacja xpi (jeśli mamy zablokowane wyskakujące okienka, należy zezwolić przeglądarce na ich wyświetlanie).

Po ponownym uruchomieniu przeglądarki i odwiedzeniu Google Readera zostaniemy zapytani o to czy chcemy korzystać z Google Gears. Jeśli się zgodzimy, to w Google Readerze, w miejscu gdzie wcześniej był link Offline zobaczymy ikonę przedstawiającą zieloną strzałkę skierowaną w dół. Jej naciśniecie spowoduje pobranie treści udostępnianych w kanałach RSS, które będziemy mogli swobodnie przeglądać. Na Ubuntu z przeglądarką Firefox 1.5.0.11 wszystko działało bez większych problemów.

Wiceprezes Google Jeff Huber powiedział agencji Associated Press, że Google Gears może się pojawić w następnej kolejności w Gmail, kalendarzu Google, a nawet w narzędziach biurowych Google. Analitycy zwrócili uwagę szczególnie na tę ostatnią propozycję. Jeśli Google rzeczywiście będzie stanie zaoferować narzędzia biurowe działające także offline, to konkurencja z Microsoftem (do której Google się nie przyznaje) bardzo się zaostrzy.

Marcin Maj - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org