webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> różne

Google Sites - postaw stronę na serwerach Google

dodano: 2008-03-04, źródło: di.com.pl

szukaj: Google Sites Google Sites Microsoft SharePoint Microsoft SharePoint

Możliwość zdalnej, grupowej pracy nad stroną, niepotrzebna znajomość HTML, strona działająca na serwerach Google oraz pełna integracja z internetowymi usługami tej firmy to najważniejsze cechy nowego narzędzia udostępnionego internautom przez Google

Pod koniec 2006 roku poinformowano o przejęciu przez Google niewielkiej firmy JotSpot, a wraz z nią wygodnego w obsłudze zestawu narzędzi internetowych, opartych na mechaniźmie wiki, do pracy grupowej online. Po wielomiesięcznym procesie integracji narzędzi JotSpot z Google Apps gigant z Kalifornii udostępnił je 27 lutego br. internautom pod nazwą Google Sites.

Google Sites umożliwia zatem grupowe tworzenie stron- w trybie WYSIWYG, czyli bez konieczności znajomości sztuki webmasterskiej - na których można zbierać i umieszczać treści zapisane w różnych formatach, a następnie udostępniać je przez internet wybranej grupie osób lub całemu światu. Użytkownicy Google Sites mają zatem możliwość dodania tekstu, prezentacji, zdjęć, filmów, a także kalendarza z wydarzeniami.

Materiały można wprowadzać bezpośrednio lub pobierać z aplikacji udostępnionych przez Google, takich jak Dokumenty Google (Google Docs) , Kalendarz (Google Calendar), YouTube czy Picasa. Co istotne, wprowadzana treść nie musi pochodzić wyłącznie z serwisów, których właścicielem jest Google.

Usługa Google Sites może okazać się przydatna zarówno w przypadku firm, zdalnie pracujących zespołów, jak i indywidualnych użytkowników.

Można dzięki niej szybko i prosto stworzyć strony informacyjne firm, zespołów pracujących nad wspólnym projektem, szkolnych klas, czy prywatne portfolio dostępne publicznie lub tylko dla wybranych użytkowników internetu. Założyciel takiej strony ma pełną kontrolę nad wyglądem i dostępnością do stworzonej przez niego witryny, historią zmian, liczbą współpracowników (nawet do 50 tys. osób) oraz ich uprawnieniami.

Usługa dostępna jest z poziomu panelu kontrolnego Google Apps, dla osób posiadających tam konto. Można tworzyć więcej niż jedną stronę na swoim koncie.

Wydaje się, że jest to kolejny krok Google w kierunku zdetronizowania pozycji Microsoftu w internecie, a w tym przypadku dokładnie usługi Microsoft SharePoint. Czy będzie to udane przedsięwzięcie pokaże czas, można jednak być pewnym, że Google ma środki oraz możliwości by Google Sites stanowiło poważną konkurencję dla usługi Microsoftu.

Michał Chudziński - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org