webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> różne

Polski sposób na guglowanie

dodano: 2007-06-30, źródło: webinside.pl

szukaj: googlować googlować guglować guglować guglać guglać guglić guglić

Przeszukiwanie sieci za pomocą najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej Google stało się tak powszechne, że zwykło się mówić na nie w języku angielskim 'to google'. Małymi krokami nowy synonim wyszukiwania informacji pojawia się także w języku polskim. Z jednym jednak problemem: guglać, guglić czy guglować, a może googlować?

Takie pytanie zadał ekspertom od języka polskiego pwn.pl jeden z internautów. W odpowiedzi dr Mirosław Bańko, kierownik redakcji słowników języka polskiego, stwierdził, że określenie to powinno być zapisane fonetycznie, czyli tak, jak się je słyszy. Wyrażenie googlować więc odpada na starcie.

Z wypowiedzi dr. Bańko wynika, że najlepiej do określenia czynności wyszukiwania informacji w Google pasuje wyrażenie guglować, które - jak argumentuje ekspert – utworzone jest za pomocą przyrostka szczególnie często używanego w czasownikach tworzonych od obcych podstaw wyrazowych.

- Forma guglać jest też poprawna, choć nie znajduje oparcia w tylu formacjach analogicznych. Już lepsza byłaby chyba forma guglić. Proszę sobie wyobrazić, że potrzebny jest czasownik od kręgle o znaczeniu 'grać w kręgle'. Czy nazwie go Pan kręglać czy kręglić? Ja wolę to drugie, a jeszcze bardziej – kręglować – podsumowuje dr Bańko.

Dawid Kulbaka, webinside.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org