webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> przeglądarki

Przygotujcie swoje strony na... IE8

dodano: 2008-03-09, źródło: di.com.pl

szukaj: Internet Explorer 8 Internet Explorer 8 IE8 IE8 Activities Activities WebSlices WebSlices

Microsoft oddał wczoraj do testów najnowszą, publiczną wersję Beta 1 swojej przeglądarki internetowej. Na stronie dedykowanej tej aplikacji producent poinformował, że chce w ten sposób "pomóc projektantom i deweloperom przygotować ich strony i produkty" na pojawienie się programu Internet Explorer 8.

Internet Explorer 8 Beta 1 zaprezentowano podczas konferencji MIX08. Jak zapewniają przedstawiciele Microsoft, najnowsze, ósme już wydanie IE cechuje lepsza, niż w przypadku IE7, zgodność ze standardami i większa interoperacyjność. Natomiast finalna aplikacja ma także oferować pełne wsparcie dla CSS 2.1.

Opublikowana IE8 Beta 1 oraz dedykowana jej specjalna strona zawierają narzędzia oraz informacje, które mają pomóc projektantom stron i dodaktów do programu, przetestować ich działanie w najnowszej wersji tej przeglądarki.

Internet Explorer 8 domyślnie działa w trybie zgodności z obowiązującymi standardami, tak jak pozostałe przeglądarki. Miłośnicy standardów Microsoftu mogą jednak przełączyć IE8 na "wsteczny" tryb interpretacji, znanej z IE7 - służy do tego specjalny przycisk, umieszczony pod paskiem adresu.

Oczywiście nowa wersja programu Microsoftu zawiera także kilka przydatnych "nowinek" (znanych już dawno użytkownikom alternatywnych przeglądarek), jak możliwość ustawiania paska z zakładkami w różnych miejscach okna IE8 czy przywracanie ostatniej sesji po awarii aplikacji. Producent dodał ponadto dwie nowe funkcje Activities oraz WebSlices.

Zadaniem Activities jest uproszenie działań często wykonywanych przez internautów na stronach - np. kopiowania, nawigacji czy wklejania - do praktycznie jednej akcji. Wystarczy, że webmaster oznaczy daną treść w swoim serwisie odpowiednim kodem XML i umieści obok tej treści stosowny przycisk, a odwiedzający będzie mógł dużo szybciej i prościej wykonać daną operację, wystarczy zaznaczenie odpowiedniej treści i kliknięcie w przycisk lub otwarcie menu kontekstowego, by np. sprawdzić ulicę w serwisie z mapami, znaleźć produkt w serwisie aukcyjnym, itd.

Z kolei funkcja WebSlices pozwala na powiadamianie użytkownika przeglądarki o zmianach na wybranych przez niego stronach. Oczywiście, tak jak w powyższym przypadku, twórcy serwisów muszą najpierw zadbać o wstawienie do kodu swoich stron odpowiednich przypisów. WebSlices powoduje dodanie wybranej strony do "ulubionych" i śledzenie przez IE - w wybranym przedziale czasowym - czy treść na danej witrynie uległa zmianom. W pewnym sensie działanie tej funkcji można przyrównać do znanego od lat rozwiązania - RSS.

Co istotne dla projektantów WWW, za wszystkimi obietnicami dotyczącymi zgodności IE8 ze standardami, itd. powinna iść większa przewidywalność w zachowaniu tej przeglądarki przy projektowaniu stron i definitywny koniec opracowywania co najmniej dwóch wersji tej samej witryny: jednej pod IE, drugiej pod alternatywne przeglądarki.

Na początek jednak webmasterów czeka dodatkowa praca - najpierw będą musieli sprawdzić czy ich witryny, tworzone po części pod wcześniejsze wersje tej przeglądarki, są kompatybilne z IE8 - czyli swego rodzaju powtórka z wprowadzania IE7. Jak widać na załączonym zrzucie ekranu na pewno dopracowywanie pod IE 8 nie ominie DI :)

Internet Explorer 8 Beta 1 dostępna jest w wersji dla systemów Windows XP SP2, XP SP2 x64, Vista, Vista x64, Windows Server 2003 SP2 i 2003 SP2 x64, Windows Server 2008 oraz Server 2008 x64. Można ją pobrać ze stron Microsoftu.

Należy dodać od razu, że instalacja IE8 (przynajmniej w systemie Windows XP) jest znacznie bardziej uciążliwa, niż przeglądarek innych producentów. Po pobraniu programu z internetu i uruchomieniu procesu instalacji, program instalacyjny łączy się z internetem by pobrać dodatkowe składniki. Zakończenie procesu instalacji wiąże się z koniecznością restartu systemu, a pod koniec jego uruchamiania dłuższym oczekiwaniem na konfigurację ustawień.

Podczas przymiarki do pierwszego uruchomienia programu firewall wykrył i zablokował próbę zmiany strony startowej. Dopiero zezwolenie IE8 na podmianę tej strony pozwoliło na przetestowanie przeglądarki Microsoftu.

Krzysztof Gontarek - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org