webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> różne

Internet bezprzewodowy nie zagrozi stacjonarnemu

dodano: 2009-01-24, źródło: di.com.pl

szukaj: internet bezprzewodowy internet bezprzewodowy

Mimo że jest wygodny, nie zawsze da się z niego efektywnie korzystać - bezprzewodowy dostęp do internetu szybko zyskuje nowych użytkowników, operatorzy stacjonarni nie widzą w tym jednak zagrożenia.

W Polsce szybko rośnie liczba gospodarstw domowych, mających dostęp do szerokopasmowego internetu. Dość duży wybór ofert różnych operatorów - tak ogólnokrajowych, jak i lokalnych - sprawia, że każdy może wybrać odpowiednią dla siebie opcję. Okres dynamicznego rozwoju przeżywa jednak nie tylko internet stacjonarny (co jest ratunkiem dla operatorów tradycyjnych, których przychody z telefonii głosowej spadają), ale także bezprzewodowy.

Pod pewnymi względami jest to rozwiązanie lepsze niż internet stacjonarny. Przede wszystkim użytkownik nie jest przywiązany do jednego miejsca, jest to więc rozwiązanie dobre dla ludzi biznesu czy często podróżujących, dla których stała łączność ze światem jest kluczowa. To także dobry sposób na to, by mieszkańcy terenów słabo zaludnionych także zyskali możliwość dostępu do sieci. Z przyczyn ekonomicznych nie opłaca się jednak budować tam tradycyjnej infrastruktury.

Firma Audytel szacuje, że liczba klientów internetu bezprzewodowego wzrosła w zeszłym roku o 82 procent, osiągając 1,6 miliona użytkowników.

Wiele do życzenia pozostawia jednak prędkość transmisji danych - zamiast reklamowych często 7,2 Mb/s, klient ma do dyspozycji zazwyczaj kilkaset kilobitów na sekundę, a więc mniej niż w przypadku internetu stacjonarnego. Problemem jest także niestabilność transferu w przypadku przemieszczania się oraz siła sygnału - może się zdarzyć przerwa w dostępie do internetu.

Jak pisze Gazeta Prawna, operatorzy stacjonarni nie boją się konkurencji ze strony sieci komórkowych i ich oferty. Prezes Telefonii Dialog - Piotr Mazurkiewicz - twierdzi, że sieci bezprzewodowe nie staną się alternatywą dla światłowodów, a przynajmniej nie z użyciem obecnej technologii.

Dlatego też wrocławski operator zamierza w najbliższym czasie wydać 1 miliard złotych na doprowadzenie światłowodów do wszystkich domów swoich klientów, by możliwe było świadczenie usług pakietowych - telefon, telewizja oraz dostęp do internetu.

Można oczekiwać, że dla części użytkownik dostęp bezprzewodowy będzie jedynym, z jakiego korzystają. Spora grupa osób jednak będzie go traktować jako uzupełnienie oferty operatora stacjonarnego.

Michał Chudziński - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zaistnieć w sieci?
Projektowanie stron www.
Skontaktuj się z nami!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org