webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> przeglądarki

Powstanie mobilny Firefox

dodano: 2007-10-12, źródło: di.com.pl

szukaj: mobilny Firefox mobilny Firefox Mobile Firefox Mobile Firefox Mozilla Foundation Mozilla Foundation

Fundacja Mozilli ogłosiła rozpoczęcie prac nad mobilną wersją swej sztandarowej przeglądarki internetowej. Jednocześnie poinformowano o planach wzmocnienia zespołu odpowiedzialnego za prace nad aplikacjami przeznaczonymi dla przenośnych urządzeń.

O najnowszych działaniach napisał na swym blogu Mike Schroepfer, wiceprezes Mozilla Foundation odpowiedzialny za inżynierię.

W ramach projektu "Mobile Firefox" zespół programistów pracuje nad wersją przeglądarki, która ma również umożliwić korzystanie z dostępnych dla Firefoksa rozszerzeń, a także obsługiwać aplikacje XUL.

Nad rozwojem przenośnego oprogramowania Mozilli czuwać ma powiększony zespół, w którym znajdzie się m.in. Christian Sejersen, pracujący wcześniej dla producenta mobilnego software'u Openwave, a także Brad Lassey, będący wcześniej programistą we France Telecom.

Nie ogłoszono jeszcze, na jakiej platformie pracować ma mobilna przeglądarka. Wiadomo już jednak, iż mobilny Firefox ukaże się najwcześniej dopiero po wydaniu Firefoksa 3, tj. w przyszłym roku - nie będzie on jednak odpowiednikiem stacjonarnej "trójki"

Nowa strategia Fundacji Mozilla ma być odpowiedzią na zmiany rynkowe i coraz większą rolę, jaką odgrywa oprogramowanie dla urządzeń przenośnych. Swą mobilną przeglądarkę Opera wydała już w 2006 roku - obecnie testowana jest jej czwarta wersja.

Warto przy okazji wspomnieć, że to nie pierwsze podejście fundacji w tym segmencie rynku. Oprogramowanie Mozilli obecne jest już w tablecie Nokii N800, a także jako część pakietu Ubuntu Mobile.

Tymczasem wspierany przez Nokię projekt Minimo (określany przez Schroepfera mianem eksperymentu), którego celem było opracowanie mobilnej przeglądarki na silniku Gecko, nie przyniósł wydania stabilnej wersji i po trzech latach ma ostatecznie zostać porzucony.

Rafał Spaleniak - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org