webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> wydarzenia

Opera i Firefox mogą wspólnie pokonać IE

dodano: 2007-06-08, źródło: di.com.pl

szukaj: Onet Onet Opera Opera Firefox Firefox Internet Explorer Internet Explorer

Mariaż z Onet.pl powinien przynieść przeglądarce Opera znaczący wzrost udziału na polskim rynku, a może nawet i zagrozić drugiej pozycji Firefoksa - taką nadzieję mają twórcy Opery. Szanse na wzrost popularności mają się zwiększyć m.in. dzięki kompatybilności tej przeglądarki z dowolnym urządzeniem elektronicznym - dowiedzieliśmy się podczas wtorkowej konferencji prasowej Opery i Onetu, która odbyła się w Warszawie.

Spotkanie prasowe rozpoczął Łukasz Wejchert - prezes Grupy Onet.pl. Wejchert podkreślał, że obydwie firmy są bardzo zadowolone z nawiązanej współpracy i wiążą z nią spore nadzieje.

Jego słowa potwierdził Jon S. von Tetzchner - CEO Opera Software - dodając, że wspólnym celem obydwu firm jest opracowanie niezależnego jądra, które będzie można użyć w każdym urządzeniu - niezależnie czy jest to komórka, telewizor, konsola czy np. odkurzacz. Dzięki temu urządzenia będą mogły się ze sobą w prosty sposób komunikować.

Dlaczego Opera wybrała Onet.pl?

- Dla nas to naturalny wybór, Onet nie miał konkurencji - powiedział Tetzchner. Jonowi chodziło o wysokie statystyki Onetu, który posiada ok. 35 proc. rynku reklamy internetowej w kraju, przy czym odwiedza go ok. 75 proc. polskich internautów.

Jednak nie tylko to było powodem nawiązanej współpracy. Pracownicy Opery kontaktowali się z innymi firmami, które współpracują z Onetem, np. Skype.

- Zauważyliśmy, że przyczyniło się to do ich rozwoju i mamy nadzieję, że tak będzie w naszym przypadku. Oczekujemy bardzo znacznego wzrostu (udziału w polskim rynku przeglądarek - przyp. red.)" - mówił CEO Opery podczas spotkania. Podkreślił, że Onet to bardzo silna marka, a dla Opery jest ważne, by była kojarzona właśnie z takimi firmami. Istotny był również fakt, że Onet rozwija usługi mobilne.

Dlaczego Onet.pl wybrał Operę?

- Zrobiliśmy to głównie ze względu na Operę Mini, która jest unikatowym produktem na skalę światową - działa na każdym urządzeniu tak samo. - mówi Michał Hobot, Research & Development Manager Grupy Onet.pl. Nie dziwi fakt rzekomej "unikatowej" kompatybilności, bowiem Opera Mini została napisana w Javie, która w działaniu jest niezależna od architektury danego urządzenia. Przez resztę wystąpienia Hobot zachwalał Operę, na zakończenie dodając, iż jest ona "nastawiona na użytkownika, a tego sobie życzono w Onecie. Podsumowując partnerstwo: chodziło nam właśnie o korzyści dla użytkowników".

Laptop za 100 dolarów, nowa technologia w Operze i Wii

Następny w kolejce był Håkon Wium Lie - dyrektor ds. technicznych Opera Software. Håkon swoim wystąpieniem wyraźnie zainteresował dziennikarzy prezentując prototyp laptopa za 100 dolarów (OLPC). Håkon mówił też o zaimplementowaniu w Operze obsługi technologii Media Queries, dzięki której możliwe jest zaprojektowanie strony dostosowując ją do wielu urządzeń, np. PC czy telefonów komórkowych. Håkon zaznacza, że co prawda różny jest wtedy układ strony, ale to wciąż ten sam dokument zawierający dokładnie tę samą treść.

Podczas wieczornego spotkania Opery i Onetu z dziennikarzami dyrektor ds. technicznych norweskiej firmy dodatkowo zaprezentował Operę działającą pod kontrolą konsoli Nintendo Wii. Jak się okazało Wii i Opera doskonale nadają się do lektury Dziennika Internautów ;-)

Działanie serwisów Onetu pod Operą

Podczas spotkania poinformowano, że serwisy portalu Onet.pl zostały włączone zarówno w przeglądarkę Opera Dekstop, jak i Opera Mini. Użytkownicy najnowszej wersji Opery zapewne zauważyli włączenie okna wyszukiwania OnetSzukaj do strony startowej Szybkiego Wybierania. W Operze Mini natomiast zintegrowano wyszukiwarkę Onet.pl Lokalizator Lajt, łącza do serwisów OnetLajt, a także włączono domyślnie dwa kanały RSS Onet.pl.

Tymczasem nieco ponad dwa lata temu informowaliśmy na naszych łamach o kłopotliwym użytkowaniu serwisów Onetu korzystając z przeglądarek alternatywnych m.in. właśnie Opery. Przypomnijmy, że nie działały wtedy w ogóle lub działały częściowo m.in. OnetBlog, OnetCzat i OnetPlejer. Zapytaliśmy Michała Hobota czy w obliczu obecnej współpracy nastąpią jakieś większe zmiany w podejściu Onetu do użytkowników alternatywnych przeglądarek:

- Jeżeli chodzi o serwisy, które pan wymienił, one już w większości działają pod Operą 9. Można oglądać teledyski, jak i czatować spod Opery, natomiast jest to swego rodzaju proces. Mamy mnóstwo serwisów przygotowywanych jakiś czas temu - ich aktualizacja zabierze trochę czasu. W przypadku niepoprawnego działania któregoś z nich prosimy bardzo o informacje od internautów - będziemy to poprawiać. Naszym celem jest 100 procentowa zgodność Onetu z Operą i standardami. - zapewnił redakcję Dziennika Internautów Michał Hobot.

Strona opera.onet.pl

Jednym z elementów współpracy Opera Software i Grupa Onet.pl było uruchomienie serwisu opera.onet.pl, który - jak się okazało - już na starcie zawierał wiele literówek na stronie głównej. Internauci mogli "zapytać ma forum", "zobaczyc wiecej", czy dowiedzieć się o "bezpieczństwie" Opery. Zgłosiliśmy ten problem przedstawicielom Onetu, którzy profesjonalnie podeszli do tematu - już godzinę po naszej interwencji błędy zostały poprawione.

W trakcie konferencji zapowiedziano również szeroką kampanię reklamową wspomnianego serwisu, która ruszy 30 czerwca i będzie prowadzona na łamach portalu Opery. Warto zaznaczyć, że Opera Software podjęła współpracę z Grupą Onet.pl na wyłączność i nie dopuszcza podobnych mariaży z innymi polskimi serwisami.

Zamieszanie na rynku przeglądarek

Wydaje się, że podjęta współpraca faktycznie może przynieść wiele korzyści dla Opery na polskim rynku. Dzięki popularności Onetu i zapowiedzianej kampanii reklamowej Opery na tym portalu, możemy być świadkiem rychłego zamieszania na rynku przeglądarek, a przynajmniej dynamicznego wzrostu udziału Opery na polskim rynku. Wzrost ten najprawdopodobniej odbędzie się kosztem udziału Internet Explorera, choć szeroko zakrojone działania reklamowe mogą też wpłynąć na spowolnienie dynamiki wzrostu Firefoksa, do którego nowi użytkownicy zazwyczaj migrują z IE.

Jeśli Operze - z której korzysta obecnie 5,6% polskich użytkowników internetu (źródło: Ranking.pl), czyli ponad 1 mln osób - uda się tylko zrównać swoje udziały z Firefoksem (26,8% wg Ranking.pl), będzie to na pewno poważny cios dla przeglądarki Microsoftu, której użytkownicy znajdą się tym samym w mniejszości. Ponieważ Opera oferuje zintegrowanie wielu usług w jednym programie, m.in.: przeglądarka stron, klient poczty e-mail, czytnik kanałów RSS, wydaje się, że może okazać się atrakcyjnym produktem, szczególnie dla mniej zaawansowanych użytkowników internetu, którzy wolą mieć wszystko w jednym.

Oczywiście taka popularność sprawi również, że Opera zostanie poddana prawdziwemu sprawdzianowi szybkości reakcji na wykrywane błędy. Miejmy nadzieję, że programiści Opera Software podołają zadaniu i wciąż będzie to jedna z najbezpieczniejszych, a zarazem lekkich i przyjemnych w użytkowaniu przeglądarek stron internetowych.

Przemysław Mugeński - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org