webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> przeglądarki

Opera Kestrel - wersja alpha do pobrania

dodano: 2007-09-05, źródło: di.com.pl

szukaj: Opera 9.5 Opera 9.5 Opera Kestrel Opera Kestrel

Dziś opublikowano testową wersję alpha Opery 9.50 o kodowej nazwie "Kestrel". W nowym wydaniu znalazł się przebudowany silnik renderujący o większych możliwościach, zaś sama przeglądarka została wzbogacona o kilka ciekawych funkcji.

Wersja 9.50 jest dużo wydajniejsza od 9.23. Przeglądarka nie tylko krócej się uruchamia, ale też szybciej wczytuje strony. Poprawiono też współpracę programu z systemami Windows Vista oraz Mac OS X.

Użytkownicy korzystający z Opery na różnych komputerach (np. w domu i w pracy) dostali do swej dyspozycji nową opcję: możliwość synchronizacji zakładek, ustawień pasków użytkownika oraz zawartości "Szybkiego Wybierania" (Speed Dial) za pośrednictwem serwisu my.opera.com. Opcja synchronizacji dostępna jest z menu "File".

W nowej Operze zwiększono także funkcjonalność przeszukiwania historii oglądanych stron. Jedna z nowych opcji polega na wpisaniu w polu adresu początku słowa (lub kilka pełnych słów), jakie znajdywały się na stronie, którą odwiedzaliśmy, a której adresu nie pamiętamy. Drugą metodą jest wpisanie w pole adresu komendy opera:historysearch. Wyświetli się wtedy wewnętrzna wyszukiwarka historii oglądanych stron.

Zmianie uległ też silnik przeglądarki. W obecnej formie znacznie lepiej obsługuje CSS3, wprowadzono nowy, zoptymalizowany silnik JavaScriptu i dodano też częściową obsługę SVG Tiny 1.2.

Menu kontekstowe zostało wzbogacone o nową opcję "open with", pozwalającą na otwarcie strony w innej zainstalowanej w systemie przeglądarce (przy czym u mnie Opera 9.50 wykryła Firefoksa, SeaMonkey, IE i Safari, natomiast zignorowała K-Meleona).

Zoptymalizowano również wbudowanego klienta BitTorrent oraz moduł pocztowo-usenetowy, obecnie zużywający mniej pamięci i przechowujący e-maile w sposób zużywający mniej miejsca na dysku.

Pewne zamieszanie może powodować jedynie zmiana niektórych skrótów klawiszowych, m.in. zmieniając skrót do podglądu kodu źródłowego z CTRL+F3 na CTRL+U (zapewne myląc stałych użytkowników Opery z użytkownikami Mozilli...).

Wersję Alpha można pobrać na stronie www.opera.com/products/desktop/next/, przy czym należy pamiętać, iż jest to wersja testowa, mogąca zawierać błędy i wykazywać niestabilność. Programiści Opera Software zachęcają do zgłaszania wszelkich napotkanych błędów.

Marcin Opolski - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org