webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> różne

Wygrana Komisji, porażka Microsoftu

dodano: 2007-09-17, źródło: di.com.pl

szukaj: Komisja Europejska Komisja Europejska Microsoftu Microsoftu proces antymonopolowy proces antymonopolowy

Nałożona przez Komisję Europejską wielomilionowa grzywna na Microsoft była słuszna. Sąd Pierwszej Instancji w Luksemburgu odrzucił apelację koncernu i utrzymał w mocy decyzję KE w procesie antymonopolowym sprzed 3 lat.

Sąd potwierdził stanowisko Komisji mówiące o nadużywaniu przez Microsoft swej dominującej pozycji na rynku oprogramowania komputerowego, dążące do wyparcia z niego mniejszych graczy i utrzymał w mocy karę 497 milionów euro, jaką w 2004 r. nałożyła Komisja Europejska.

KE wytknęła wówczas koncernowi brak współpracy z producentami oprogramowania dla serwerów, a także nadużywanie swej pozycji w nieuczciwej walce wobec producentów odtwarzaczy multimedialnych - zdaniem Komisji, standardowe dołączanie Windows Media Player do systemu Windows znacząco ograniczało innym graczom możliwość dotarcia ze swym produktem do konsumentów.

Microsoft nie tylko więc będzie musiał wypełnić wcześniej narzucone postanowienie Komisji, nakładające na niego obowiązek udostępnienia konkurencji niezbędnej dokumentacji, jak również sprzedaży systemu Windows bez odtwarzacza multimedialnego, ale również pokryć większość kosztów postępowań sądowych, w tym również tych poniesionych przez jego konkurentów.

Jedyną decyzją KE uchyloną dziś przez sąd jest kwestia powołania specjalnej instytucji mającej nadzorować działalność koncernu (za jego zresztą pieniądze).

Koncernowi przysługuje jeszcze prawo złożenia apelacji od wyroku do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Decyzja sądu, z zadowoleniem przyjęta przez KE, mocno jednak osłabia pozycję Microsoftu w toczącej się od kilku lat sprawie. O randze dzisiejszego postanowienia świadczyć może chociażby fakt, iż było to pierwsze ogłoszenie wyroku tego sądu transmitowane na żywo w telewizji.

Rafał Spaleniak - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org