webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> raporty

Czy policja mogłaby szpiegować przez internet?

dodano: 2007-05-08, źródło: di.com.pl

szukaj: internet internet przeszukanie cyfrowe przeszukanie cyfrowe organy ścigania organy ścigania

Większość użytkowników nie chciałaby, aby policja miała prawo włamywać się na komputery, ale odsetek osób, które zgodziłyby się na taką formę działań organów ścigania wcale nie jest mały - wynika z badań firmy F-Secure.

Jak podaje F-Secure, 65% respondentów jest zdecydowanie przeciwnych temu, aby policja mogła stosować metody z jakich teraz korzystają cyberprzestępcy. Co jednak ciekawe, aż 23,8% ankietowanych (czyli więcej niż co piąty badany) zgodziło się na takie uprawnienia policji. 11,2% badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Podstawą do przeprowadzenia badania F-Secure był wyrok Sadu Najwyższego w Niemczech z lutego 2007. Sąd Federalny w Karlsruhe (południowo-zachodnie Niemcy) uznał wtedy, że zdalne przeszukiwanie zawartości komputera bez wiedzy jego użytkownika nie może być porównane do żadnej z uznanych obecnie metod śledczych.

Sąd mówił, że "tradycyjne" przeszukiwanie domu odbywa się w obecności oskarżonego lub świadków, a przeszukanie cyfrowe nie daje takich możliwości. Trudno też porównać włamanie na komputer z podsłuchem, bo śledzenie przebiegu rozmowy "na żywo" znacznie różni się od wyciągania jakichś wniosków z plików znalezionych na komputerze.

Wyrok sądu określa obecny stan prawny w Niemczech, ale przy okazji zrodziło nowe pytanie: czy powinniśmy dać organom ścigania nową metodę śledczą? W Niemczech znajdują się zwolennicy takiego rozwiązania. Przykładowo niemiecki Minister Spraw Wewnętrznych - Wolfgang Schäuble - bardzo gorąco wspierał ideę pozwalania policji na internetowe szpiegostwo i nie wykluczał wprowadzenia zmian do przepisów.

Prędzej czy później nie tylko w Niemczech, ale również w innych krajach Europy kwestia ta może zacząć domagać się regulacji.

Marcin Maj - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org