webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> wyszukiwarki

Teraz z Sitemaps korzysta się łatwiej

dodano: 2007-04-13, źródło: di.com.pl

szukaj: sitemaps sitemaps

Webmasterzy korzystający z narzędzia Sitemaps doczekali się wprowadzenia kilku ułatwień, które są pierwszym efektem współpracy największych wyszukiwarek. Teraz umożliwienie robotom wyszukiwarek bardziej efektywnego "szperania" po stronach WWW nie będzie wymagało przedkładania opisu strony wyszukiwarce.

Pierwszą nowością jest udostępnienie strony Sitemaps.org w 18 wersjach językowych, w tym w wersji polskiej. Vanessa Fox napisała na blogu Google, że ten krok ma się przyczynić do wyedukowania webmasterów na całym świecie w kwestii korzystania z Sitemaps.

Kolejną nowością jest ułatwienie korzystania z samego narzędzia, w nowej wersji 0.90. Nie trzeba już przedkładać opisu swojej strony za pomocą udostępnianych przez dostawców wyszukiwarki narzędzi dla webmasterów. Wystarczy dodać do pliku robots.txt jedną linijkę, która informuje o tym gdzie znajduje się plik XML z opisem strony. Linijka może wyglądać tak:

Sitemap: http://www.przyklad.pl/sitemap.xml

Należy pamiętać o podaniu całego URL wraz ze znakami http://.

Co więcej, wyszukiwarka Ask.com (czwarta na świecie) również będzie wspierać Sitemaps. Jest to zresztą korzystne nie tylko dla operatorów stron, ale także dla wyszukiwarki, bo bardziej "inteligentne" indeksowanie stron może pozwolić na dostarczanie lepszych i dokładniejszych wyników wyszukiwania.

Korzystanie z Sitemaps nie ma wpływu na pozycję strony w wyszukiwarce, ale dzięki niemu użytkownicy mogą trafić od razu na właściwą podstronę, bezpośrednio z wyszukiwarki.

Największe wyszukiwarki rozpoczęły wspólną pracę nad Sitemaps w listopadzie ubiegłego roku. Protokół Sitemap pozwala na informowanie wyszukiwarek o adresach URL dostępnych do zindeksowania na danej stronie, a korzystająca z niego mapa witryny to plik XML zawierający listę adresów. Sitemap umożliwia też podanie dodatkowych informacji o każdym adresie, co owocuje "inteligentniejszym" zindeksowaniem witryny.

Marcin Maj - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org