webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> artykuły >> standardy

Po co komu standardy?

autor: Patryk 'yarpo' Jar, ostatnia modyfikacja: 2007-03-15

szukaj: standardy standardy w3c w3c

Wielu początkujących (a co gorsza, często i doświadczonych) webmasterów zadaje to pytanie. Często wręcz z oburzeniem mówiąc, że przecież skoro działa to nie trzeba się przejmować żadnymi wytycznymi jakichś organizacji...

Faktycznie, głównym zadanie strony www jest prezentacja informacji. W takim wypadku - jeśli działa, to po co zmieniać?

Takie myślenie jednak miało podstawy do czasu, kiedy w internecie używano tylko jednej przeglądarki, strony przeglądano zawsze na monitorach 15" pod windowsem. Niestety [a raczej stety] świat jest bardziej różnorodny...

Oczywiście można by przygotowywać kilka wersji tej samej strony - każda dla innej przeglądarki, i jeszcze wersja do druku, na monitory komórek, na przeglądarki dla niewidzących itd. Tylko znów można by spytać - po co? Po co jeśli mamy dostarczony zestaw naprawdę prostych, spójnych i czytelnych reguł pozwalających nam budować jedną stronę, która będzie dostępna na wszystkich urządzeniach. Skrótowo omówię główne zalety stosowania standardów.

Zalety standardów

Pisząc stronę zgodną ze standardami piszesz dużo mniej kodu. Wielokrotnie kiedy przerabiałem stare strony pisane HTML-owym spaghetti na nowoczesne strony oparte o XHTML+CSS rozmiar plików zmniejszał się 5, a nawet 10krotnie (rekord wynosił zmniejszenie kodu z 45KB do 3)! Pomyśl, ile czasu na tym zaoszczędzisz. Pomyśl, ile zaoszczędzisz na serwerze jeśli twoja strona jest bardzo popularna i rozbudowana - potrzebujesz mniej miejsca na serwerze i mniejszego limitu transferu. Nie wspominając już o przejrzystości kodu...

Banalna modyfikacja wyglądu. Zmiana drobnego szczegółu polega na zmianie jednej linijki w jednym pliku. Przeniesienie menu z prawej na lewą i całkowita zmiana kolorystyki linków - z 15 linijek kodu... Zmiana całego wyglądu witryny polega na zmianie jednego pliku CSS (przykład: csszengarden.com). Nowoczesna strona posiada dwa pliki: XHTML - opisujący strukturę dokumentu, oraz plik CSS - opisujący wygląd strony. Dzięki temu strony ładowane są znacznie szybciej [plik css pobierany jest z serwera tylko raz, następnie czytany z pamięci podręcznej przeglądarki].

Strona działa wszędzie. Nieważne, czy chcesz ją otworzyć za pomocą Opery, FF czy innej przeglądarki. Chcesz opcję 'strona do druku', dodaj jeszcze jeden plik CSS, zamiast tworzyć całą stronę. Wersja dla komórek, plik CSS z trochę uboższą szatą graficzną, itd. itd.

Warto także wspomnieć o tym, że poprawnie zrobiona strona może być z powodzeniem "przeglądana" przez osoby niewidome [za pomocą specjalnych programów czytających stronę]. W przypadku wielu "dawnych" stron jest to niewykonalne - zagnieżdżanie setek tael w tabelach, umieszczanie dziesiątek niepotrzebnych grafik powodujących rozszerzenie komórki itp. powodowało, że programy te były bezużyteczne.

Strona jest wyświetlana tak jak tego chcesz. Oczywiście pomijam tu MSIE... Jednak w większości nowoczesnych przeglądarek strony zgodne ze standardami wyglądają niemalże identycznie. Jeden plik XHTML (sformatowany za pomocą innego pliku CSS) jest obsługiwany przez wszystkie przeglądarki... Co więcej jeden plik CSS może być czytany przez setki stron www [mam na myśli osobne witryny]. Być może rzadko będziesz z tego korzystać, jednak - zawsze taka opcja może się przydać. Dawniej tego nie mieliśmy - a teraz jest. Starczy tylko zdjąć klapki z oczu i delektować się nowoczesnością.

Pomyśl także, o ile bardzie prestiżowa stanie się twoja witryna jeśli będziesz mógł umieścić na niej logo zgodności ze standardami W3C... Czy choćby dla samej satysfakcji - pomijając już wszystkie inne zalety - nie warto spróbować standardów? Gwarantuje, że jeśli raz w nich zasmakujesz, nie będziesz już chciał od nich nigdy odejść [chyba, że MSIE cię do tego zmusi... :-(].

Patryk 'yarpo' Jar

Osoby czytające tę publikację przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org