webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> porady >> pozostałe

Polskie znaki na stronie

autor: Patryk 'yarpo' Jar, ostatnia modyfikacja: 2007-02-21

szukaj: polskie znaki polskie znaki kodowanie polskich znaków kodowanie polskich znaków kodowanie iso kodowanie iso konwersja windows-1250 iso-8859-2 konwersja windows-1250 iso-8859-2 pitpad pitpad ogonki ogonki

Każda dobrze napisana strona powinna mieć zadeklarowany - w sekcji head - standard kodowania. Dla polski jest to 'iso-8859-2', choć Microsoft bardzo usilnie próbował ustanowić swój własny standard 'windows-1250'.

Deklaracja standardu kodowania

Jak już wcześniej wspomniałem znajduje się w sekcji HEAD, a wygląda w ten sposób:

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN"
"http://www.w3c.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">
<html xmlns="http://www.w3c.org/1999/xhtml" xml:lang="pl" lang="pl">
<head>
<title> Standardy kodowania<title>
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=iso-8859-2" />
</head> 

Jest to tzw. meta-tag. jak łatwo można z niego wyczytać, "mówi" on przeglądarce, że ma do czynienia ze stroną html [text/html], a także określa, w jaki sposób przeglądarka ma wyświetlać znaki - wg. standardu iso-8859-2.

Krzaczki

Każdy, kto już trochę w internecie czasu spędził, widział z pewnością, że czasem zamiast polskich znaków diakrystycznych, wyskakują jakieś dziwne, bliżej nie określone znaki. Są to tzw. "krzaczki". Wynika to z faktu istnienia różnych sposobów kodowania znaków. Jak może wiesz, każdy znak ma swoją reprezentację binarną, czyli np. [nie zgodne z rzeczywistościa] w systemie OKJIJO litera 'a' będzie miała taką reprezentację 00000001, ale w systemie JGHGYF 00001010. taka sama sytuacja jest w przypadku iso i windows. W większości sposoby reprezentacji binarnej liter [ogólnie znaków] są zbieżne, jednak na kilku literach [narodowych, które występują tylko w 1 języku] jest widoczna różnica.

Jak to obejść

Najprościej - przekonwertować te znaki, które nie są takie same w windows na iso. Dlaczego koniecznie należy na ISO? Ponieważ to jest właśnie standard dla Polski. Windows jest jedynie standardem Microsoftu, czyli jednej firmy... Do konwersji może nam posłużyć wiele programów. My jednak skupimy się na dwóch: Ogonki 97 i PitPad 3.2. Recenzje obu możesz znaleźc w dziale 'recenzje'.

Ogonki 97

polskie znaki - ogonki

Zakładam, że już pobrałeś i zainstalowałem program. Po otworzeniu programu powinieneś ujrzeć coś takiego:

Kliknij na ikonce po lewej [jest zaznaczona na obrazku] 'Dodaje do listy dokumenty ze wskazanego folderu', a następnie kliknij 'Konwertuj'. Wszystkie litery, które tego wymagają, zostaną zastąpione odpowiednimi znakami - nie przestrasz się:-) one mają tak wyglądać: ± = ą, ¶ = ś, ¬ - Ź [taki wygląd będą miały jedynie w kodzie strony - w przeglądarce będą wyświetlane prawidłowo].

PitPad 3.2

polskie znaki - ogonki

W przeciwieństwie do Ogonków, PitPad jest zwykłym edytorem, który pozwala na konwersję na ze standardu windows na iso - i odwrotnie już podczas zapisywania edytowanego pliku! Czyli używając PitPad-a nie musisz już używać innego konwertera.

Otwórz program i znajdź na górnym pasku 'Funkcje' -> 'Konfiguracja': Funkcje

W polu 'Koduj przed zapisem do' zaznacz 'iso-8859-2'. Teraz za każdym razem, gdy będziesz zapisywał wyniki swojej pracy, automatycznie polskie znaki będą konwertowane do standardu ISO!

Podobną opcję ma wiele edytorów HTML. Opisałem te dwa programy, ponieważ sam ich używam. Nie oznacza to jednak, że są najlepsze [choć mówiąc szczerze, to w zupełności spełniają swoje zadania:-P].

Patryk 'yarpo' Jar

Osoby czytające tę publikację przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org