webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> recenzje >> książki

JavaScript. Rozmówki

autor: Patryk 'yarpo' Jar, ostatnia modyfikacja: 2007-08-23

szukaj: JavaScript JavaScript JS JS

JavaScript. Rozmówki

Mimo, że JS nie jest językiem nowym, to ostatnimi czasy stał się bardzo popularny. Książka „JavaScript. Rozmówki” Christian Wenz w sposób bardzo skrótowy opisuje możliwości tego języka.

Zabierając się do lektury myślałem, że na 288 stronach nie można zawrzeć zbyt wiele interesujących treści, i albo będzie w tej książce wszystko tylko lekko poruszone, albo poruszonych zostanie kilka podstawowych zagadnień. O dziwo kilka pierwszych rozdziałów zaskoczyło mnie, in plus. Rzeczywiście nie ma tu – jak w wielu książkach na rynku – obszernych przykładów zastosowań danej funkcjonalności. Nie odczułem jednak tego zbyt dotkliwie. Wręcz przeciwnie, bardzo przyspieszyło to czytanie książki.

Książka na pewno nie jest dla całkowicie początkujących. Jeśli jednak jesteś w stanie przerobić istniejący skrypt, i rozumiesz pobieżnie kod JS, to powinieneś sobie z nią poradzić.

Jeśli szukasz gotowych rozwiązań (typu koszyk na zakupy – pełen kod, lub inny pełen system) – nie tędy droga. Jeśli jednak szukasz drobnych fragmentów, rozmówek JS, do których zajrzysz jak zapomnisz jak to się implementowało dynamiczne dołączanie skryptów, bądź dynamiczną zmianę stylów CSS – to jak najbardziej jest to książka godna twojej uwagi. Wszystko jest napisane bardzo schematycznie, dzięki czemu łatwo jest znaleźć interesujący fragment.

Wydaje mi się, że ostatnie kilka rozdziałów jednak przez ową słownikowość stają się trochę mniej zrozumiałe. Trudno jednak wymagać aby tematyka, na którą poświęcono kilkadziesiąt innych opasłych książek została streszczona na 30 stronach.

Co do słabości książki. Wydaje mi się, że format mógłby być „zwyklejszy”. Rozumiem zamysł autorów, że skoro „rozmówki”, to format „rozmówek”. Jednak dla mnie wygodniejszym byłby tradycyjny format.

Także w kilku miejscach zapomniano [?] o zmianie tła dla fragmentów kodu. Ogólnie książkę uważam za godną uwagi.

JavaScript. Rozmówki
Wydawnictwo Helion - 02/2007

Patryk 'yarpo' Jar

Osoby czytające tę publikację przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org