webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> recenzje >> aplikacje

Wamp 5

autor: Patryk 'yarpo' Jar, ostatnia modyfikacja: 2007-03-02

szukaj: WAMP WAMP Apache Apache PHP PHP MySQL MySQL SQLiteManager SQLiteManager PHPmyAdmin PHPmyAdmin

Wamp 5

Każdy webmaster przynajmniej kilka razy w życiu zmagał się z koniecznością zainstalowania serwera www, jako własnego laboratorium na swoim komputerze.

Ja także ostatnio miałem z tym do czynienia. Od dłuższego czasu używałem Krasnala 2.7. Niestety okazało się podczas przerabiania książki AJAX i PHP okazało się, że Krasnal ze swoim MySQLem 3.x.x jest już za słaby – brak klasy mysqli. I mimo, że niektórzy uważają, że można update'ować MySQL do wersji 4.1.10, mi ta sztuka się nie udała (zresztą nie tylko mi:P). Ochoczo zabrałem się zatem do instalacji Apche'a, serwera PHP oraz MySQL.... No i niestety to zadanie także nie zakończyło się sukcesem. Wiecznie coś nie pasowało, najczęściej port 80... W poszukiwaniu odpowiedzi na odwieczne problemy ludzkości, znalazłem wreszcie WAMP-a.

Instalacja Wampa jest wręcz banalna. Wszystko przebiega automatycznie. Jedyną trudność może sprawić (ale to naprawdę zielonym) konieczność podania podczas folderu, skąd będą czytane pliki [w Apachu (Krasnalu) był to domyślnie httpd/html].

Po zainstalowaniu i uruchomieniu nie ujrzysz, jak w Krasnalu [czy przy instalowaniu pojedynczych komponentów], semafora , ani piórka. W ich miejscu pojawi się jedynie... no właśnie, co to jest? Takie szary półokrąg. Po najechaniu nad jego obszar ujrzysz komunikat “WAMP5 – All services running”. Początkowo miałem pewien problem z tym komunikatem, gdyż działał tylko jeden serwis. Jednak w takim przypadku kliknij na ikonce LPM i wybierz z menu 'Start all services'. Po tym, wszystko powinno działać jak należy. A przez wszystko rozumiem:

Całość można pobrać z oficjalnej strony projektu. Plik instalacyjny zajmuje 17,1MB.

Uwaga dla użytkowników starszych wersji Windowsa – Win 9x oraz Me. WAMP5 nie działa poprawnie na tych systemach. Nie znalazłem również nigdzie wersji dla Linux-a.

Patryk 'yarpo' Jar

Osoby czytające tę publikację przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org