webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> recenzje >> magazyny >> Software Developer's Journal

Software Developer's Journal 08/2007 (152)

autor: Marcin 'reVis' Kościelniak, ostatnia modyfikacja: 2007-07-30

szukaj: GIL GIL OPENKode OPENKode EasyMock EasyMock Silverlight Silverlight DOM Scripting DOM Scripting UML UML Software Developer's Journal Software Developer's Journal

Software Developer's Journal

Już za chwilę przyjdzie sierpień, a wraz z nim oczywiście kolejne wydanie magazynu Software Developer's Journal. Tym razem tematem z okładki jest OpenKODE czyli konkurent dla JavaME, co z tego wyjdzie już wkrótce się dowiemy, ale tymczasem zajmijmy się kolejnymi artykułami poruszającymi jak zwykle różne zagadnienia z branży IT.

Generic Image Library, w skrócie GIL, jest biblioteką napisaną w i dla C++ pod patronatem Adobe Systems, Inc. Po samej nazwie jak i firmie patronującej łatwo się domyślić do czego ta biblioteka służy. Różne obrazy cały czas są nam prezentowane na ekranie komputera i czy to będzie na przykład interfejs naszego programu czy też sekwencja połączona w film istnieje potrzeba do odpowiedniego zarządzania i modyfikowania takiej grafiki. I właśnie tym zajmuje się GIL, dając nam do ręki generyczne narzędzie zbudowane na tyle przemyślnie, że możemy korzystać z tych samych algorytmów dla obrazów o różnych sposobach zapisu kolorów, głębiach czy też formatach. O przydatności GIL świadczy bardzo dobrze fakt, że ta biblioteka zostanie dołączona do kolejnego wydania zbioru boost.

Jak już wspomniałem OpenKODE jest nowym konkurentem dla JavaME. No dobrze, ale czym jest dokładniej. Otóż jest to zbiór funkcji API służących do budowania aplikacji multimedialnych i gier na platformy przenośne, będących czymś w rodzaju odpowiednika dla DirectX. OpenKODE łączy w sobie pięć otwartych standardów: OpenGL ES, OpenVG, OpenMAX, OpenSL ES oraz EGL, które zostały opracowane przez Khronos Group. Co prawda OpenKODE nie jest jeszcze silne i bardzo rozpowszechnione, ale ta sytuacja ma szanse wkrótce się zmienić ponieważ tym standardem zainteresowały się takie firmy jak Nokia, Samsung, Sony, NVIDIA czy Symbian, a zważając na to, że rozwiązania mobilne wchodzą wielkimi krokami w nasze życie, warto przyjżeć sie również temu rozwiązaniu.

Popularnym ostatnio sposobem pisania oprogramowania stało się tak zwane programowanie ekstremalne, które narzuca na programistę wymóg przeprowadzania codziennych testów aplikacji. Trudno jednak wykonać testy skoro nie wszystkie główne elementy są gotowe. I w tym momencie właśnie do gry wchodzą Mock Objects, czyli w wolnym tłumaczeniu zaślepki. Dokładniej są to lekkie i przenośne obiekty które mają na czas testu załatać nam dziury po niedokończonych obiektach które znajdą się już w finalnej wersji produktu. W ten sposób można przeprowadzić testy różnych części systemu nie mając do dyspozycji wszystkich jego elementów. Oczywiście Mock Objects nie są jedynie związane z programowaniem ekstremalnym i można wykorzystywać je w codziennej pracy co właśnie pokaże nam w swoim artykule Marcin Sarniak na przykładzie biblioteki EasyMock dla Javy.

Pojęcie zarządzania ryzykiem może wielu przyprawić o ból głowy. Tego typu zagadnienia mówiące o tym jak zarządzać projektem informatycznym tak, żeby przeciwstawić się wszelakim problemom które mogą pojawić się w jego trakcie, zdążyć w wyznaczonym odgórnie terminie i zrealizować go do końca przy posiadanym budżecie, są zagadnieniami niewątpliwie trudnymi. Tutaj z pomocą przychodzą nam zrealizowane i sprawdzone standardy, a mowa tutaj o ISO 27001:2005 który zawiera szczegółowe wymagania w tym temacie. Ten właśnie temat został dokładniej rozwinięty w kolejnym z artykułów sierpniowego SDJ.

Silverlight znany wcześniej jako WPF/E to stosunkowo nowa technologi zaproponowana przez Microsoft. SL daje możliwość osadzania elementów multimedialnych na stronach internetowy niezależnie od silnika renderującego w przeglądarce, ale oczywiście nie ogranicza się to tylko do odtwarzania filmów czy prezentacji obrazów. W sieci pojawiają sie już gry i programy użytkowe wykorzystujące możliwości SL. A wszystko to jest oparte na podzbiorze XAML'a w połączeniu z JavaScript'em (i ASP.Net AJAX), DOM oraz Presentation Core z .Net 3.0. Dzięki takiej mieszance dostajemy w ręce bardzo silne narzędzie, które może stać się konkurentem dla Adobe Flash.

Jednym ze skutków wojny przeglądarek są znaczne różnice w sposobach wykorzystania JavaScript'u. Tym bardziej teraz kiedy AJAX stał się tak popularny ważne jest umiejętne wykorzystanie JS wraz z panującymi aktualnie trendami. A mowa tutaj o zbliżającym się wydaniu specyfikacji xHTML2.0 która wymusi zmiany w podejściu do wykorzystywania JavaScript'u i DOM. Tu właśnie wkracza nowe, ale jeszcze nie oficjalnie przyjęte pojęcie czyli DOM Scripting które ma zająć miejsce DHTML. Po więcej szczegółów zapraszam do artykułu „Migracja od DHTML do DOM Scripting”.

Oczywiście w tym wydaniu SDJ nie mogło zabraknąć paru słów o inżynierii oprogramowania i UML. Tym razem będziemy zajmować się modelowaniem statycznych aspektów oprogramowania. Tworząc wymagania dla systemu informatycznego będziemy musieli również zaprojektować sposób realizacji tych wymagań. I tutaj przychodzą nam z pomocą odpowiednie konstrukcje z UML'a wykorzystywane do opisu struktur oprogramowania. Artykuł Rafała Kasprzyka przybliży nam jak to wszystko ugryźć i złożyć w spójną całość.

Marcin 'reVis' Kościelniak

Osoby czytające tę publikację przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org