webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> recenzje >> magazyny >> PHP Solutions

PHP Solutions 5/2007 (22)

autor: Mateusz Bogolubow, ostatnia modyfikacja: 2007-08-29

szukaj: MySQL MySQL WordPress WordPress framework Symfony framework Symfony framework CakePHP framework CakePHP AJAX AJAX jQuery jQuery

PHP Solutions

Co tym razem znajdziemy w PHP Solutions? W zasadzie to wszystkiego po trochu – wprowadzenie do MySQL, małe co nie co o framework-u Symfony oraz CakePHP. Oczywiście nie zabrakło AJAX-a i WordPress-a.

Może zacznę od baz danych... Artykuł zapoznaje nas z MySQL od podstaw – kilka słów na temat instalacji i komend po czym przechodzimy do tego co nas chyba najbardziej interesuje czyli wprowadzania danych i zarządzanie nimi. Tekst przeznaczony z całą pewnością dla osób, które chciałyby dopiero zacząć przygodę z bazami danych.

Następnie przechodzimy do skryptu WordPress, który został stworzyny z myślą o zarządzaniu blogami. Tym razem będziemy mieli okazję zapoznać ze strukturą tej aplikacji w takim stopniu aby móc bezproblemowo stworzyć dla niej własną skórkę. Autor publikacji starannie podszedł do sprawy i bardzo rzetelnie przedstawił problem. To jednak nie wszystko co możemy znaleźć w tym numerze o WordPress-ie. Pod koniec czasopisma został zaprezentowany sposób integracji tego wspaniałego skryptu do blogowania z forum dyskusyjnym punBB co z całą pewnością wielu z Was się przyda.

Teraz przyszedł czas na temat z okładki czyli artykuł dotyczący Framework-a Symfony. Jak można się domyśleć będzie to ciąg publikacji, które stopniowo będą wprowadzać czytelnika w tajniki tego wspaniałego narzędzia. Tym razem stworzymy system rejestracji oraz logowania.

CakePHP to kolejny framework, z którym mamy do czynienia w tym numerze. Tym razem za jego pomocą spróbujemy zredukować obciążenie naszego serwera. To wszystko dzięki mechanizmowi page cache jakie oferuje ten framework.

Nadszedł czas na technologię AJAX, z która będziemy mieli okazję się spotkać przy walidacji formularza internetowego. Autor tekstu prezentuje podstawowe możliwości rozwiązania problemu walidacji bez potrzeby przeładowania strony. To jednak nie koniec przygody z JavaScript. W numerze została przedstawiona biblioteka jQuery, która ułatwia na szeroką skalę zarządzanie funkcjonalnością witryny.

Na koniec pozostawiłem najciekawszą według mnie pozycję tego numeru, której tytuł brzmi „Własny system statystyk”. W publikacji dowiemy się m.in. w jaki sposób pobrać informacje o przeglądarce użytkownika czy jak pobrać pozycję danego słowa kluczowego w wynikach wyszukiwarki Google. Po drobnych modyfikacjach kodu można go wykorzystać do pobrania ilość linków jakie prowadzą do serwisu czy ilość zaindeksowanych stron przez Google. Choć artykuł jedynie nakreśla pewne problemy to dalsza rozbudowa funkcjonalności naszej aplikacji to tylko kwestia czasu.

Mateusz Bogolubow

Osoby czytające tę publikację przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org