webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> różne

Adresy IP to dane osobowe?

dodano: 2008-01-22, źródło: di.com.pl

szukaj: adresy IP adresy IP dane osobowe dane osobowe ochrona danych osobowych ochrona danych osobowych

Adresy IP powinny być traktowane jako dane osobowe, ponieważ pozwalają na identyfikacje osoby - uważa Peter Schaar, unijny komisarz przewodzący Grupie Roboczej ds. Ochrony Danych.

Schaar mówił o swojej wizji bezpieczeństwa w Sieci przed Parlamentem Europejskim, w czasie posiedzenia dotyczącego ochrony prywatności użytkowników wyszukiwarek. W ocenie komisarza adresy IP powinny być traktowane jak dane osobowe. Efektem tego mogą być zmiany w sposobie rejestrowania danych przez wyszukiwarki internetowe.

Obecnie, informacje o zapytaniach zadawanych wyszukiwarce przez użytkowników są przechowywane do 18 miesięcy, a ciasteczka (cookies) wysyłane do komputera użytkownika "żyją" 2 lata. Początkowo okres przechowywania danych i ciasteczek był dłuższy, ale Google skróciło go po naciskach ze strony Komisji Europejskiej.

Przedstawiciele Google nie zgadzają się z tym, że adres IP można traktować jak dane osobowe. Z technicznego punktu widzenia pozwala on jedynie na lokalizacje komputera, z którego wysłano dane zapytanie.

Peter Schaar zwraca jednak uwagę na to, że adres IP praktycznie umożliwia zidentyfikowanie osoby. Wielu internautów korzysta z Sieci w domu, a menedżerowie lokalnych sieci mogą zidentyfikować użytkowników internetu, którym przypisali adresy IP. Dostawcy systematycznie zapisują w plikach daty, czas trwania oraz dynamiczny adres IP przypisany danej osobie. To samo odnosi się do dostawców usług internetowych, którzy prowadzą rejestr na serwerze HTTP.

Polski Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Michał Serzycki jest zdania, że adres IP należy do danych osobowych - czytamy w Gazecie Prawnej. Przypomniał on, że za dane osobowe uważane są takie informacje, które pozwalają na określenie tożsamości konkretnej osoby, jak również na określenie jej tożsamości przy pewnym nakładzie kosztów, czasu lub działań.

Przedstawiciele Google wciąż tłumaczą, że muszą zbierać pewne informacje o użytkownikach swoich usług, aby zagwarantować im wyższą jakość wyników wyszukiwania. Dzięki adresowi IP wyszukiwarka może rozpoznać kraj i język użytkownika. Ponadto Google musi zbierać informacje o adresach IP, aby zapobiegać tzw. fałszywym kliknięciom (ang. click fraud).

Inaczej na problem ochrony danych w internecie patrzą przedstawiciele organizacji Electronic Privacy Information Center (EPIC). Ich zdaniem w interesie Google jest posiąść jak najszerszą wiedzę o klientach, gdyż dzięki temu firma ta może więcej zarobić na reklamach.

W przeszłości mieliśmy już okazje przekonać się o tym, że dane pozyskane przez wyszukiwarki internetowe mogą wiele powiedzieć o niektórych użytkownikach. Mimo to, możliwość wyczyszczenia po sobie śladów w wyszukiwarce nie jest na razie zbyt popularną funkcjonalnością - na razie wprowadziła ją, czwarta pod względem udziału w rynku, wyszukiwarka Ask.com).

W czasie posiedzenia w Parlamencie Europejskim poruszano też inne kwestie, np. zwrócono uwagę na to, że najpopularniejsze wyszukiwarki posiadają niezrozumiałą politykę prywatności i co więcej, informacje na temat tej polityki nie są odpowiednio eksponowane.

Marcin Maj - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org