webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> raporty

Już 2,5 miliona domen europejskich

dodano: 2007-07-26, źródło: webinside.pl

szukaj: domeny internetowe domeny internetowe domeny europejskie domeny europejskie

Dziś, kilka minut po godzinie szóstej zarejestrowano 2.5 – milionową domenę europejską. Tak duża liczba zarejestrowanych nazw w tym rozszerzeniu imponuje, bowiem domena europejska dostępna jest na rynku zaledwie od półtora roku.

Tak dobry wynik rejestracji domen europejskich sprawił, że rozszerzenie .eu stało się jednym z czołowych na świecie. Jest to ósme najchętniej wybierane rozszerzenie na świecie, a trzecie w Europie. Z rozszerzeń związanych ze starym kontynentem popularniejsze są tylko dwie domeny narodowe – brytyjska (co.uk) oraz niemiecka (.de)

Otwarta rejestracja domen europejskich rozpoczęła się w kwietniu 2007 roku. Zainteresowanie Internautów od razu było bardzo duże, domeny w fazie otwartej chętnie rejestrowały zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Liczba rejestrowanych domen rosła, by w lipcu 2007 przekroczyć 2,5 miliona. Oznacza to, że średnio co miesiąc Internauci rejestrują niemal 160 tys. domen europejskich.

Do rejestrowania domeny europejskiej zachęcała przede wszystkim duża dostępność wolnych nazw w tym rozszerzeniu. Choć w okresie Sunrise pierwszeństwo w rejestrowaniu domen miały firmy posiadające zastrzeżony znak towarowy, to wiele atrakcyjnych nazw można było jeszcze zarejestrować w okresie otwartej rejestracji. O wiele łatwiej było także znaleźć dostępną nazwę w domenie europejskiej, niż w istniejących już od lat rozszerzeniach narodowych czy globalnych.

Polska od początku znajdowała się w czołówce krajów rejestrujących domeny europejskie. Pod względem liczby zarejestrowanych domen znajdujemy się na ósmej pozycji wśród krajów europejskich, z niemal 90 tys. zarejestrowanych domen. Na czele stawki, niezmiennie od początku wprowadzenia domeny .eu, pozostają Niemcy.

Jak prognozuje Daniel Kotyras, Dyrektor ds. Marketingu i PR NetArt, zainteresowanie domenami europejskimi może w niedługim okresie czasu jeszcze bardziej wzrosnąć. „EURid, czyli administrator domeny europejskiej zobowiązał się do wprowadzenia możliwości rejestracji nazw ze znakami narodowymi w rozszerzeniu .eu w ciągu półtora roku. To z pewnością będzie impuls do rejestrowania tych domen. Wydaje się, że tym razem będą one skierowane bardziej na zaspokojenie potrzeb domenowych na rynkach lokalnych, narodowych, a nie na całą wspólnotę europejską.” - podsumowuje przedstawiciel NetArt.

Grzegorz Komsta, webinside.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org