webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> technologie

Sun otwiera Javę

dodano: 2006-08-15, źródło: di.com.pl

szukaj: sun sun java java open source open source

W ciągu najbliższych miesięcy Sun zacznie udostępniać ważne komponenty Javy jako projekty open source - ogłosiła wiceprezes firmy, Laurie Tolson. Okazało się również, że plany Sun związane z otwieraniem Javy zajdą nieco dalej, niż się spodziewano.

Prawdopodobnie już w październiku na otwartej licencji zostaną udostępnione - kompilator JavaC oraz Hotspot VM. Pozostałe komponenty Java SE mają zostać otworzone do końca roku 2007.

Nie wiadomo dokładnie, która z otwartych licencji zostanie wykorzystana przez Sun. Firma pozostawia społeczności pole do dyskusji i oddała w tym celu specjalną stronę.

Również technologia Java ME, przeznaczona dla urządzeń przenośnych i telefonów komórkowych, zostanie otwarta do końca tego roku. Wcześniej przedstawiciele Sun twierdzili, że nie są pewni, czy Java ME zostanie udostępniona jako produkt otwarty.

Alan Brenner, wiceprezes Sun uważa, że coraz silniejszy jest trend korzystania z oprogramowania z otwartym kodem na urządzeniach przenośnych. Firmy Motorola, NEC, Panasonic, Samsung, NTT Docomo oraz Vodafone stworzyły nawet konsorcjum, które zajęło się ustaleniem najlepszej dla tych urządzeń wersji systemu Linux

Sun już od dawna chce być postrzegany jako przedsiębiorstwo sprzyjające open source. Mimo wszystko firma unikała otwierania kodu źródłowego Javy w obawie przed powstaniem podobnych projektów, które podzieliłyby rynek.

Już w maju zeszłego roku na konferencji JavaOne w San Francisco, przedstawiciele Sun mówili o tym, iż "dokonają zmian w brzmieniu licencji na technologię Java". Miały to być zmiany, które pozwolą na osiągnięcie większej interoperacyjności z otwartymi systemami.

Marcin Maj - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org