webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> różne

Gazeta Prawna: Oszuści rejestrują znane domeny internetowe

dodano: 2006-08-19, źródło: webinside.pl

szukaj: domeny internetowe domeny internetowe

Zwiększa się liczba kradzieży domen internetowych. Przepisy określające, kto ma prawo do domeny nie są precyzyjne, a wykorzystywanie cudzej nazwy przedsiębiorstwa lub znanego nazwiska do adresów internetowych zarówno z końcówką .pl, jak i .eu jest coraz powszechniejsze, pisze Gazeta Prawna.

Dziś rejestracja domen odbywa się na zasadzie, kto pierwszy, ten lepszy. Atrakcyjna domena internetowa, łatwa do odszukania w sieci, jest często doskonałym sposobem na zarobienie pieniędzy. Zdarza się, że piraci internetowi najpierw rejestrują domeny zawierające cudzy znak towarowy, a następnie oferują ich odsprzedanie po dużo wyższej cenie uprawnionej firmie.

– W polskim prawie nie ma czegoś takiego, jak ochrona nazwy firmy, dlatego łatwo jest wykorzystać cudzą nazwę przy rejestracji – mówi GP pracownik firmy Neo ze Szczecina.

Aby zarejestrować daną domenę, nie trzeba mieć żadnego prawa do nazwy firmy przedsiębiorstwa. Wystarczy, aby dana domena nie była wcześniej zarejestrowana.

Jeżeli okaże się, że domena z końcówką .eu wykorzystująca naszą nazwę lub nazwisko jest już zarejestrowana, możemy wystąpić z pozwem do Sądu Arbitrażowego w Pradze. Takie postępowanie jest jednak kosztowne i skomplikowane. Z kolei proces przed sądem cywilnym w Polsce może trwać nawet kilka lat.

– Lepszym rozwiązaniem może być rozstrzyganie takich sporów przez Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych w Polsce – mówi na łamach gazety Ireneusz Matusiak, szef podkomisji ds. domen internetowych w Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji. Wyjaśnia on, że w sądzie polubownym sprawy rozpatrują arbitrzy, którzy są najlepszymi specjalistami w tej dziedzinie.

Ale zdaniem ekspertów przepisy regulujące te kwestie są mało precyzyjne i niełatwo wygrywa się spory tego typu. Potwierdza to przykład sieci sklepów RTVEuroAGD, która nie zdołała przekonać sądu, że adres www.euro.pl nie może być używany przez inny podmiot. Sąd uznał, że słowo to pojawia się w wielu znakach towarowych i wywołuje różne skojarzenia.

Piotr Ślusarski, webinside.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org