webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> wydarzenia

Dziś urodziny polskiego internetu

dodano: 2008-08-18, źródło: di.com.pl

szukaj: urodziny polskiego internetu urodziny polskiego internetu

Dwadzieścia lat temu, 17 sierpnia 1988 roku Polska po raz pierwszy połączyła się z Danią, wykorzystując do tego łącze internetowe o prędkości 9600 bps - podaje Gazeta.pl. Według NASK za symboliczną datę początku polskiego internetu należy uznać 17 sierpnia 1991 roku, kiedy pomiędzy Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego a Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze wymieniono pierwsze e-maile przy użyciu protokołu TCP/IP.

Autorem pierwszej wiadomości był Rafał Pietrak, nie wiadomo niestety, czego ona dotyczyła. Najstarszym z zachowanych polskich śladów w internecie jest e-mail z Hamburga, będący odpowiedzią na wysłany wcześniej list z naszego kraju. Ma on datę 23 sierpnia 1991 roku - donosi Gazeta.pl.

Od 1989 roku trwały starania grupy entuzjastów z polskiego środowiska naukowego o przyłączenie Polski do EARN (European Academic and Research Network). Udało się to w maju następnego roku. Polska część sieci EARN, zwana PLEARN, funkcjonowała do listopada 2000 roku, w swoim szczytowym momencie łącząc 22 uczelnie krajowe i ponad 20 tys. użytkowników.

Pełne połączenie Polski z globalną siecią nastąpiło 20 grudnia 1991 roku, kiedy USA zdjęło wszelkie ograniczenia w łączności - informuje NASK. W tym momencie polski internet obejmował sieci lokalne na kilku wydziałach Uniwersytetu Warszawskiego, w warszawskim Centrum Astronomicznym PAN, w krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej oraz pojedyncze komputery w ośrodkach akademickich Krakowa, Torunia i Katowic.

Przez kilka lat jedynym operatorem łączącym Polskę z internetem był NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Telekomunikacja Polska zarządzająca siecią POLPAK-T została włączona do gry dopiero w maju 1995 roku.

Jak podano wyżej, pierwsze obsługiwane przez NASK połączenia miały prędkość 9600 bps. Ważnym krokiem w rozbudowie łączności ze światem było zestawienie w 1992 roku łącza satelitarnego 38400 bps do Szwecji. W tym samym roku nawiązano także łączność z Austrią (64 kbps). W 1996 roku NASK uruchomił łącze 3 Mbps do USA. Obecnie - po ponad 11 latach - sumaryczna przepływność łączy NASK z sieciami operatorów zagranicznych przekracza 2 Gbps.

Anna Wasilewska-Śpioch - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze?
Strony www.
Odwiedź naszą stronę!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org