webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> wydarzenia

Poznaj prawa e-klienta

dodano: 2008-03-06, źródło: di.com.pl

szukaj: Dzień Konsumenta Dzień Konsumenta prawach klienta prawach klienta sklep internetowy sklep internetowy

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o prawach klienta sklepu internetowego lub uzyskać poradę we własnej sprawie, dobrą okazją do tego będzie zbliżający się Dzień Konsumenta. 14 marca przedstawiciele organizacji zajmujących się ochroną konsumentów zbiorą się w jednym miejscu i będą odpowiadać na pytania.

W tym roku Dzień Konsumenta obchodzony będzie pod hasłem "Zanim klikniesz – poznaj swoje prawa". W tym dniu promowana będzie przede wszystkim wiedza na temat praw klientów w e-sklepach.

Przedstawicieli różnych organizacji, które codziennie pomagają w egzekwowaniu praw konsumenckich, będzie można spotkać 14 marca 2008 roku w Warszawie w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce (ul. Jasna 14/16 A). Dyżur będzie trwał w godzinach 10.30-15.00. Będzie można zadawać pytania m. in. przedstawicielom Federacji Konsumentów, Stowarzyszenia Konsumentów Polskich, Inspekcji Handlowej, Europejskiego Centrum Konsumenckiego i in.

Z badań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że 72% Polaków jest przekonanych, iż robiąc zakupy w sklepie internetowym ma takie same prawa jak w tradycyjnym sklepie. W rzeczywistości klientowi e-sklepu przysługuje dodatkowa ochrona w postaci odstąpienia od umowy bez podania przyczyn. W tym celu trzeba złożyć stosowne oświadczenie na piśmie w terminie 10 dni od otrzymania towaru bądź zawarcia umowy. Wyjątek stanowią towary takie jak żywność, rozpakowane płyty CD i DVD, kasety video i oprogramowanie komputerowe – ich zwrócić nie można.

W tym samym terminie możemy odstąpić od umowy także w przypadku zakupów na aukcji internetowej. Jest to jednak możliwe tylko i wyłącznie, jeżeli kupujemy towar od przedsiębiorcy za pomocą opcji "kup teraz". W każdej innej sytuacji nie mamy takiego prawa, a wynik aukcji jest dla nas wiążący.

Jednocześnie UOKiK przypomina o podstawowych zasadach, o których warto pamiętać w czasie robienia e-zakupów. Zawsze warto upewnić się kto jest sprzedawcą, dokładnie przeanalizować informacje o produkcie, sprawdzić cenę i zbierać dokumenty dotyczące zakupu (np. wydrukować zamówienie oraz warunki sprzedaży). Dodatkowo zawsze warto chronić swoje dane. Kwestionariusze do składania zamówienia często zawierają pytanie o zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych.

przypadku konfliktu ze sprzedawcą zawsze można się skontaktować z rzecznikiem praw konsumentów. Listę rzeczników powiatowych i miejskich można znaleźć na stronach UOKiK.

Marcin Maj - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org