webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> różne

Kiedy wreszcie pojawią się e-faktury?

dodano: 2008-05-10, źródło: di.com.pl

szukaj: e-faktury e-faktury

- Rozporządzenie w sprawie e-faktur ma tak wiele wad, że tylko jego zmiana może doprowadzić do upowszechnienia e-fakturowania - uważa specjalista od podatków z PricewaterhouseCoopers. Wyjaśnia, co należy poprawić, by usługa stała się powszechna.

Wystawianie faktur jedynie w formie elektronicznej to wciąż bardziej teoretyczna możliwość niż zwykła rzeczywistość. Mimo, że odpowiednie przepisy obowiązują już prawie dwa lata, ta forma wystawiania faktur nadal nie jest popularna.

W opinii doradcy firmy PricewaterhouseCoopers główną barierą w upowszechnieniu się tej formy wystawiania faktur są niejasne i trudne do stosowania przepisy. Zapisy rozporządzenia w kilku miejscach zupełnie nie przystają do rzeczywistości, a wprowadzone w Polsce wymogi są znacznie bardziej restrykcyjne niż w innych państwach Unii Europejskiej - pisze Gazeta Prawna.

Aby móc wystawiać faktury w formie elektronicznej konieczne jest m.in. posiadanie bezpiecznego podpisu elektronicznego. Ten, jak już wielokrotnie pisaliśmy, jest rozwiązaniem drogim i dla zdecydowanej większości, głównie mniejszych firm, zupełnie nieopłacalny.

Co więcej prawo tworzy w ten sposób oligopol, gdyż wystawianiem kwalifikowanych podpisów zajmują się jedynie trzy firmy. Rozwiązaniem w tej sytuacji mogłoby być umożliwienie korzystania ze zwykłego podpisu elektronicznego, który albo jest bardzo tani, albo wręcz darmowy.

Firmy chcące wystawiać faktury elektroniczne napotkają także na inne bariery. Zgodnie z polskim prawem konieczne jest korzystanie z systemów nazywanych Electronic Data Interchange (EDI). Problem w tym, że standardy EDI mają charakter międzynarodowy i nie przewidują pewnych elementów (jak kwota podatku wyrażona słownie czy słowa oryginał/kopia) wymaganych przez polskie rozporządzenie, napisane głównie pod kątem faktur papierowych. Dostosowanie EDI do polskich standardów jest więc także trudne ze względów technicznych.

Konieczna jest więc szybka zmiana przepisów, jeśli e-fakturowanie ma faktycznie się upowszechnić. Największe oszczędności bowiem da się osiągnąć wtedy, gdy elektroniczne faktury zaczną wystawiać dostawcy usług masowych - prądu, gazu, operatorzy telekomunikacyjni. I tylko wtedy będzie to miało sens, jeśli żadna z firm nie będzie musiała na początek drukować dokumentów dla każdego klienta, by ten wyraził zgodę na otrzymywanie e-faktur.

Michał Chudziński - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org