webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> wyszukiwarki

Wyszukiwarka domyśli się o co Ci chodzi

dodano: 2007-06-22, źródło: di.com.pl

szukaj: FactSpotter FactSpotter Powerset Powerset wyszukiwarki wyszukiwarki

Badacze z francuskiego oddziału firmy Xerox opracowali FactSpotter - narzędzie wyszukiwawcze analizujące gramatyczną stronę poszukiwanego tekstu.

Dzięki technologii użytej w FactSpotterze, wyszukiwarka będzie mogła rozpoznawać znaczenie słów wieloznacznych, np. określić czy dane słowo zostało użyte jako rzeczownik czy czasownik. To zaś pozwoli na bardziej precyzyjny dobór wyników generowanych przez wyszukiwarkę.

W czasie prac nad FactSpotterem naukowcy stworzyli własny metajęzyk opisujący gramatykę różnych języków, na razie kilku: angielskiego, francuskiego, niemieckiego, niderlandzkiego, włoskiego, portugalskiego i hiszpańskiego.

Ponadto połączony zespół Fujitsu-Xerox przygotował też na potrzeby FactSpottera opis języka japońskiego, wykazując w ten sposób, że metajęzyk Xeroxa może być użyty również względem języków wykorzystujących inny system zapisu.

FactSpotter został napisany w języku programowania C. Istnieją też moduły w Javie i Pythonie. Analizuje jedynie język pisany, ale może współdziałać z systemami rozpoznawania mowy. To zaś pozwala wykorzystać go przy np. przeszukiwaniu stacji radiowych i telewizyjnych.

Nie jest to pierwszy patent Xerox w badaniach nad wyszukiwaniem w języku naturalnym. Prace tego typu firma prowadzi od wielu lat, głównie pod kątem robotyki. Na technologii licencjonowanej przez tą firmę ma być oparta między innymi "rozumiejąca" język wyszukiwarka Powerset.

Marcin Opolski - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org