webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> technologie

Massachusetts: OpenDocument tak, ale z MS Office

dodano: 2006-08-27, źródło: di.com.pl

szukaj: OpenDocument OpenDocument ODF ODF MS Office MS Office OpenOffice OpenOffice

Administracja stanu Massachusetts nadal będzie w swojej polityce wspierać format ODF, ale spodziewanej, wielkiej migracji na OpenOffice.org jednak nie będzie. Przeciwko temu pakietowi zaprotestowali niepełnosprawni.

Władze stanu Massachusetts już we wrześniu ubiegłego roku zapowiedziały, że chcą przejść na wymianę dokumentów w formacie ODF oraz zwiększyć ilość używanego wśród pracowników oprogramowania open source. Informacje o tych planach trafiły do wszystkich serwisów informacyjnych i o Massachusetts zrobiło się głośno.

Jako, że otwarty format ODF nie jest natywnie wspierany przez MS Office i firma z Redmond tego wsparcia nie planuje, wszyscy spodziewali sie, że na komputerach administracji stanowej zostanie zainstalowany pakiet OpenOffice.org.

Przeciwko temu rozwiązaniu zaprotestowały jednak organizacje broniące praw niepełnosprawnych. Ich zdaniem pakiety biurowe wspierające ODF natywnie nie są tak dobrze przystosowane do technologii ułatwiania dostępu jak produkty Microsoftu. Władze stanu początkowo ogłosiły, że podejmą się dostosowania otwartego pakietu biurowego do potrzeb niepełnosprawnych.

Z listu, jaki do organizacji niepełnosprawnych wysłał Louis Gutierrez kierujący informatycznym działem administracji wynika, że ostatecznie zadecydowano sie na pozostanie przy MS Office ze specjalna wtyczką umożliwiającą odczytywanie i tworzenie dokumentów ODF. Korzystanie z tej wtyczki będzie po kolei wprowadzane do różnych biur. Cała administracja stanu przejdzie na otwarty format dokumentów do czerwca przyszłego roku.

Louis Gutierrez dodał, że migracja na OpenOffice.org lub StarOffice cały czas jest możliwa, jeśli tylko produkt ten stanie się "bardziej dojrzały".

Podjęte przez władze stanu decyzje mogą nie satysfakcjonować do końca zwolenników wolnego oprogramowania, ale mimo wszystko cieszyć powinien fakt, że Massachusetts nadal chce pozostać przy otwartym formacie dokumentacji.

W listopadzie ubiegłego roku władze tego stanu zastanawiały się nad pozostaniem przy formatach Microsoftu. Był to wynik zaaprobowania formatu MS XML przez ISO. Przedstawiciele Sun przypomnieli wtedy, że uznanie za standard to jedno, ale zaletą ODF jest także brak uzależnienia od jednego dostawcy.

mm - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org