webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> raporty

Linux jest wart ponad 10 miliardów dolarów

dodano: 2008-10-23, źródło: di.com.pl

szukaj: open source open source Linux Foundation Linux Foundation Linux Linux

Gdyby jedno przedsiębiorstwo miało opracować system taki, jak Fedora 9 (ze wszystkimi pakietami w dystrybucji), musiałoby zapłacić wszystkim programistom 10,8 mld USD. Wartość Linuksa oszacowała organizacja Linux Foundation. Badania pokazują, jak wielką wartość wnoszą do gospodarki członkowie społeczności open source.

Raport pt. "Estimating the Total Development Cost of a Linux Distribution", został opublikowany wczoraj na stronach Linux Foundation. Jest to aktualizacja podobnych badań przeprowadzonych w roku 2002. Wtedy ustalono, że wartość Linuksa wynosi ok. 1,2 mld USD.

W trakcie badań korzystano z narzędzia SLOCCount stworzonego przez Davida A. Wheelera. Narzędzie to analizuje wartość kodu, opierając się na modelu szacowania liczby osobogodzin COCOMO. Model ten pozwala m.in. na określenie koniecznego nakładu pracy na podstawie liczby linijek kodu oraz stopnia złożoności projektu.

W czasie badań Linux Foundation zbadała dystrybucję Fedora 9, bazując na informacjach dotyczących wynagrodzeń programistów w roku 2008.

Z oszacowań wynika, że stworzenie systemu takiego, jak Fedora 9, kosztowałoby 10,8 mld USD (60 tys. roboczolat) . Ta suma pokryłaby koszt opracowania 204,5 mln linii kodu zawartych w 5547 pakietach aplikacji (tyle ma Fedora 9).

Samo jądro Linuksa kosztowałoby 1,4 mld USD. Składa się ono z 6,8 mln linijek kodu. Koszt jądra Linuksa szacowany w roboczolatach wynosi 7500.

Przedstawione liczby mogą wydawać się nieprawdopodobne, ale aby uwierzyć, wystarczy spojrzeć na liczbę osób pracujących nad Linuksem. Tylko w czasie ostatnich dwóch lat ok. 3,2 tys. deweloperów z 200 firm dodało swój wkład do samego jądra Linuksa. Jeszcze większa liczba osób zaangażowała się w prace nad innymi komponentami różnych dystrybucji.

Oczywiście metody oszacowań nie zawsze są doskonałe, ale raport Linux Foundation uwidacznia, jak cenna jest praca społeczności open source, z której wszyscy możemy korzystać za darmo. Autorzy raportu zwrócili uwagę, że innowacja może być nie tylko tam, gdzie wielkie firmy inwestują w badania i rozwój.

Warto też przypomnieć, że kod Linuksa to w dużej mierze dzieło zawodowców, na co Linux Foundation zwróciła uwagę w raporcie opublikowanym w kwietniu.

Marcin Maj - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org