webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> różne

Polski Internet skończył 16 lat

dodano: 2007-08-20, źródło: di.com.pl

szukaj: polski internet polski internet

W ubiegły piątek miała miejsce 16 rocznica nawiązania pierwszego w Polsce połączenia w protokole IP. Dzień ten uważany jest oficjalnie za urodziny polskiego Internetu. Jest okazja do tego, aby powspominać jak wyglądały pierwsze kroki naszego ciągle dojrzewającego 16-latka.

Wspomniane już historyczne połączenie zostało zrealizowane 17 sierpnia 1991 roku pomiędzy Rafałem Pietrakiem, fizykiem z Uniwersytetu Warszawskiego a Janem Sorensenem z Uniwersytetu w Kopenhadze. Jego nawiązanie było możliwe dzięki... kilkumiesięcznej współpracy Rafała Pietraka przede wszystkim z Krzysztofem Hellerem - fizykiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

To pierwsze połączenie jest - mówiąc szczerze - bardzo symboliczną datą urodzin polskiego internetu. Pełne dołączenie Polski do Internetu światowego nastąpiło dopiero ok. 20 grudnia 1991 r. W tym momencie do naszego internetu podłączonych było około 100 komputerów umieszczonych w ośrodkach akademickich.

Nie od razu Internet w Polsce był medium dla wszystkich. W październiku 1995 r. NASK przeprowadziła pierwsze badanie społeczności internautów i wtedy stwierdzono, że grupa ta była nieliczna i mało zróżnicowana (składała się głownie z mężczyzn i naukowców). Wyobrażenie na temat tego jak wyglądały te początki Sieci w Polsce można sobie wyrobić czytając artykuł na blogu Piotra Waglowskiego, w którym autor wspomina:

- Sam pamiętam, jakim wydarzeniem było uruchomienie w Centrum Informatycznym Uniwersytetu Warszawskiego środowiska graficznego, w którym można było przeglądać okienka ze stronami internetowymi. Nie każdy miał dostęp do tego pomieszczenia, w którym te okienka się pojawiały...

Dopiero w roku 1996 Telekomunikacja Polska wprowadziła numer dostępu do internetu (0-202122). Od tego czasu liczba użytkowników zaczęła bardzo szybko rosnąć. Również w 1996 firma Polbox wprowadziła pierwsze darmowe konta pocztowe.

W 1996 roku o czymś takim jak internet szerokopasmowy (cokolwiek to znaczy) Polacy nie mogli jeszcze marzyć. Dziś z pewnością jest inaczej. Według majowego raportu GUS w 2006 roku internet w domu miało 36% gospodarstw domowych, a 22% posiadało szerokopasmowe łącza. Z kolei według opublikowanych w czerwcu badań firmy Ericsson 38% naszych rodaków to internauci, czyli osoby korzystające z Sieci co najmniej raz w tygodniu.

Po takich statystykach pora na podsumowania. Jaki po 16 latach jest polski Internet? Mówiąc szczerze jest chyba taki, jak każdy przeciętny 16-latek. Niewątpliwie dość szybko się rozwija, ale na pełną dojrzałość musi jeszcze poczekać. Naraża dom na niemałe wydatki. Ciągle nie można powiedzieć, aby był w pełni samodzielny, bo jego byt w dużej mierze zależy jeszcze od pewnej firmy.

W ostatnich latach zrobił ogromne postępy dzięki neostradzie tp, a więc w pewnym sensie jest on "dzieckiem neostrady". Jak wielu nastolatków ma problemy z utrzymaniem porządku, co widać po dużej ilości spamu. Miejmy jednak nadzieję, że będzie nam dalej rósł na potęgę i już za dwa lata będziemy mogli powiedzieć, że dojrzał.

Marcin Maj - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org