webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> różne

Nowe kary za przestępstwa komputerowe

dodano: 2008-05-30, źródło: di.com.pl

szukaj: przestępstwa komputerowe przestępstwa komputerowe nowelizacja Kodeksu karnego nowelizacja Kodeksu karnego

Nowe kary m. in. za włamania do sieci bezprzewodowych znalazły się w projekcie nowelizacji Kodeksu karnego. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów do prawa międzynarodowego i są odpowiedzią na rozwój sieci telekomunikacyjnych – podaje Gazeta Prawna.

Według projektu nowelizacji zmieniony ma być m. in. art. 267 § 1 Kodeksu karnego. W chwili obecnej mówi on o karaniu osób, które uzyskują informacje dla nich nieprzeznaczone m. in. poprzez podłączanie się do przewodu służącego do przekazywania informacji i przełamywanie zabezpieczań elektronicznych (także przez otwieranie kopert i in.)

Jak podaje Gazeta Prawna, ustawodawca chce rozszerzyć zastosowanie przepisu na sieć bezprzewodową oraz urządzenia wskazane w definicji sieci telekomunikacyjnej zawartej w Ustawie Prawo telekomunikacyjne

Ponadto w nowym brzmieniu przepisu karalne ma być już nieuprawnione uzyskanie dostępu do informacji i to nie tylko przez przełamanie zabezpieczeń, ale również przez ominięcie ich. Również inne sposoby uzyskiwania dostępu (np. przez wprowadzenie obcego oprogramowania) zostały uwzględnione w projekcie.

Według cytowanej przez GP Agnieszki Wiercińskiej-Krużewskiej, zmiany w prawie wychodzą naprzeciw dzisiejszym zagrożeniom i dostosowują Kodeks karny do przepisów międzynarodowych. Jednak według dr Moniki Zbrojewskiej z Uniwersytetu Łódzkiego wcale nie musi oznaczać to zwiększenia skuteczności w ściganiu cyberprzestępców. Ściganie tego typu przestępstw ma się odbywać na wniosek pokrzywdzonego, a ten może najzwyczajniej nie wiedzieć, że ktoś ma dostęp do jego informacji.

Marcin Maj - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org