webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> różne

Elektroniczne sądy wkrótce w Polsce

dodano: 2008-07-17, źródło: di.com.pl

szukaj: sądy elektroniczne sądy elektroniczne

Wczoraj rada ministrów przyjęła uchwałę zezwalającą na postępowanie elektroniczne. Takie rozwiązanie pozwoli na rozstrzygnięcie 300-400 tys. spraw rocznie - szacuje Zbigniew Ćwiąkalski, szef resortu sprawiedliwości, dodając, że obecnie do takiego postępowania nadaje się ok. milion spraw.

Aktualnie jest możliwe tylko składanie pozwów w postępowaniu upominawczym przez internet. Natomiast zgodnie z założeniami przyjętej uchwały cała dokumentacja e-procesu byłaby przygotowywana oraz archiwizowana w formie elektronicznej.

Korespondencja między stronami w danej sprawie ma odbywać się poprzez specjalnie do tego celu przygotowaną skrzynkę. Co ciekawe jeśli odbiorca w przeciągu 14 dni nie potwierdzi zapoznania się z treścią wiadomości ta będzie uznawana za odczytaną.

Dla przeciętnego Kowalskiego zabezpieczenie będzie stanowić pesel oraz hasło, natomiast "dla profesjonalnych pełnomocników" będzie to podpis elektroniczny - podaje Gazeta Prawna.

Sąd elektroniczny ma działać jako wydział cywilny sądu rejonowego. Siedziba e-sądu prawdopodobnie będzie w Lublinie.

Według wstępnych szacunków koszty jednego postępowania mają być ok. 75 proc niższe od kosztów standardowego postępowania.

Ćwiąkalski wyraził nadzieję, że nowe rozwiązanie przyczyni się do odciążenia tradycyjnych sądów.

Przemysław Mugeński - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org