webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> różne

Wiki-wyszukiwarka coraz bliżej

dodano: 2007-07-28, źródło: di.com.pl

szukaj: Wikiasari Wikiasari Grub Grub biblioteka Lucene biblioteka Lucene Nutch Nutch Wikia Wikia

Firma Wikia Inc. zakupiła oprogramowanie do wyszukiwania o nazwie Grub i udostępni je jako open source. Następnie będzie ono zastosowane w otwartej, wspomaganej społecznością wyszukiwarce, którą Wikia ma zamiar stworzyć - ogłosił założyciel Wikipedii Jimmy Wales na konferencji O'Reilly Open Source Convention (OSCON).

O tym, ze Jimmy Wales nosi się z zamiarem stworzenia otwartej wyszukiwarki usłyszeliśmy już w grudniu ubiegłego roku. Wtedy w wywiadzie dla Times Online założyciel Wikipedii przedstawił wizję produktu o nazwie nazwie kodowej Wikiasari. Teraz widzimy, że na zapowiedziach się nie skończy.

Oprogramowanie Grub, które zostanie w tej wyszukiwarce zastosowane, zostało zakupione od firmy Look Smart. Grub przeszukuje internet korzystając z nieużywanych zasobów tych wszystkich komputerów, na których go zainstalowano. Wiemy już więc, że nowa wyszukiwarka od Wikii będzie polegać na mocy obliczeniowej maszyn zwykłych użytkowników.

Grub to oczywiście tylko jeden z elementów nowej wyszukiwarki. Do jej budowy posłuży także biblioteka Lucene i prawdopodobnie oprogramowanie Nutch. Z wypowiedzi Walesa wynika też, że istotnym elementem w wyszukiwarce będzie praca ludzi, którzy będą wpływać na rezultaty wyszukiwania poprzez specjalny serwis społecznościowy. Już wcześniej Wales mówił, że algorytmy potrafią szukać, ale nie potrafią decydować które wyniki są dobre, a które nie.

Założyciel Wikipedii zwraca uwagę na to, że wyszukiwarka nie będzie idealna na początku, podobnie jak Wikipedia nie była od początku dobrą encyklopedią. Dopiero z czasem, dzięki zaangażowaniu ludzi jakość tej wyszukiwarki znacznie wzrośnie.

Wikia ma udostępnić otwartą wyszukiwarkę pod koniec roku. Nie wiadomo jeszcze jakie funkcjonalności będzie ona oferować.

Pomysł zatrudnienia ludzi przy wyszukiwaniu nie jest nowy. Korzystająca z ludzkiej pracy wyszukiwarka Maholo wystartowała w czerwcu tego roku. Do wprowadzenia podobnego produktu szykuje się też Google.

Marcin Maj - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org