webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> blog >> maj 2007

Użyteczność też jest ważna!

dodano: 2007-05-09, opublikował: Mateusz Bogolubow

Wiele osób tworząc serwisy internetowe zapomina o użyteczności oraz funkcjonalności witryny. Co jest bardzo poważnym błędem ponieważ te elementy bardzo często przekładają się na statystyki. Osoba, która natrafi na funkcjonalny i użyteczny serwis chętniej do niego powróci i powiadomi o nim znajomego.

Dzięki uprzejmości firmy Perfec One prowadzącej m.in. badania oraz szkolenia z zakresu użyteczności i funkcjonalności na łamach serwisu pojawiły się artykuły o tej właśnie tematyce, z którymi możesz się zapoznać w nowo powstałym dziale.

Dobrze, ale czym tak naprawdę jest użyteczność i funkcjonalność, o których tyle się mówi?! Choć często używa się tych określeń wymiennie to nie są to synonimy. Funkcjonalność określa mówiąc ogólnie przydatność, a bardziej szczegółowo ilość funkcji/opcji jakie ma do zaoferowania dana aplikacja. Natomiast użyteczność przekłada się na łatwość obsługi tych że funkcji/opcji.

Kwestia nazewnictwa jest już rozwiązana. Wiemy czym różnią się oba pojęcia, ale gdzie w polskim internecie możemy znaleźć coś więcej na ten temat oczywiście pomijając webmade.org?!

Swojego czasu informacje na ten temat znalazłem na stronie uzytecznosc.pl, gdzie możemy przeczytać m.in. o zasadach, których naucza Jakob Nielsen - jeden z najbardziej znanych specjalistów z dziedziny użyteczności. Niestety od jakiegoś już czasu serwis zamarł. Bardzo polecam również kurs Tomka Karwatka dyrektorem sprzedaży i marketingu w agencji Janmedia Interactive. Niedawno trafiłem na kurs usability oparty o wiki prowadzony przez grupę Usability

Mateusz Bogolubow

Poprzednie wpisy:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org