webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> recenzje >> magazyny >> Linux+

Linux+ Extra (86)

autor: Marcin Janas, ostatnia modyfikacja: 2007-10-07

szukaj: Linux Slackware Linux Slackware Dropline GNOME Dropline GNOME SWareT SWareT

Linux+ Extra (86)

Nowy numer Linux+ Extra to "najnowsza wersja legendarnego Linuksa". Chodzi oczywiście o dystrybucję Slackware Linux 12. Na dołączonej do pisma płycie DVD, prócz samego systemu możemy znaleźć dodatkowe pakiety dołączone przez redaktorów Linux+, m.in. specjalnie przygotowaną wersję środowiska GNOME dla tej dystrybucji.

Na sam początek przeczytać możemy co ciekawego przyniósł nowy Slackware oraz jakie są wersje najważniejszych programów dołączonych do tego wydania.

Instalacja dystrybucji Slackware uchodzi za dość trudną. Mit ten obalił autor kolejnej publikacji, opisując krok po kroku ten proces, prezentując do tego zrzuty ekranu poszczególnych etapów instalacji.

Z części poświęconej środowiskom graficznym, dowiemy się co należy instalować aby cieszyć się poprawnie działającym serwerem Xorg oraz jakie czynności konfiguracyjne są w tym celu niezbędne. Prócz tego przeczytać możemy jak zainstalować w Slackware sterowniki do kart graficznych firmy NVidia oraz środowisko Dropline GNOME.

Czytając następny artykuł, dowiemy się jak skonfigurować sieć w naszym Linuksie. Autor skupił się głównie na konfiguracji połączenia ADSL, dlatego użytkownicy Neostrady nie powinni mieć najmniejszych problemów z modemami dostarczonymi przez Telekomunikacje.

Zarządzanie pakietami w Slackware byłoby bardzo trudne, gdyby nie program SWareT. Właśnie jemu poświęcony jest kolejny tekst, w którym opisano jak go skonfigurować oraz jakie posiada możliwości. Na sam koniec możemy przeczytać o nakładkach graficznych dostępnych dla SWareT'a.

W magazynie opisane zostały także najpopularniejsze programy użytkowe oraz multimedialne dostępne w Slackware. Wraz z opisem programów multimedialnych, zaprezentowano także jak skonfigurować kartę dźwiękową.

Ostatnia publikacja to przegląd najciekawszych gier dostępnych pod Linuksem. Dzięki niej możemy przekonać się, że dystrybucja Slackware nadaje się nie tylko na serwer, ale także doskonale sprawuje się jako desktop.

Polecam ten numer, gdyż tytułowa dystrybucja jest jedną z moich ulubionych. Wszyscy którzy chcą mieć stabilny i bezpieczny system na pewno się na niej nie zawiodą.

Marcin Janas

Osoby czytające tę publikację przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org