webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> raporty

Aplikacje internetowe zyskują popularność

dodano: 2007-09-27, źródło: di.com.pl

szukaj: aplikacje internetowe aplikacje internetowe aplikacje webowe aplikacje webowe

Z różnych aplikacji webowych korzysta obecnie więcej niż trzecia część użytkowników w USA. Oznacza to, że po po programy tego typu sięgają już nie tylko tzw. "pionierzy", ale również ci użytkownicy, którzy są w mniejszym stopniu skłonni do korzystania z innowacji - wynika z badań firmy Rubicon Consulting.

O przyszłości aplikacji internetowych mówi się dużo, ale nadal trudno ocenić, czy programy działające w przeglądarce rzeczywiście mogą wyprzeć tradycyjne produkty. Badania przeprowadzone przez Rubicon Consulting na grupie 2 tys. dorosłych użytkowników Windowsa, Linuksa i Maków pokazują, że może się tak stać.

Z badań wynika, że ponad 80% użytkowników słyszało o aplikacjach webowych. Ponad połowa z nich próbowała korzystać z nich przynajmniej raz, a 37% (czyli niemal dwóch na pięciu respondentów) korzysta z nich regularnie. Warto zauważyć, że odsetek osób regularnie korzystających z tego typu programów przekroczył próg 16%, czyli jest większy niż odsetek tzw. "pionierów" w populacji. Korzystanie z aplikacji internetowych zajmuje użytkownikom średnio 40% czasu przeznaczonego na korzystanie z programów.

Grupą użytkowników, która szczególnie często korzysta z aplikacji webowych są uczniowie i studenci. Ponad połowa z nich regularnie wykorzystuje aplikacje działające w przeglądarce.

Jeśli przyjrzymy się poszczególnym kategoriom aplikacji, zauważymy duże różnice w częstotliwości użytkowania. Najbardziej popularnymi aplikacjami są programy pocztowe, gry, odtwarzacze oraz aplikacje do zarządzania zdjęciami. Na dalszych miejscach uplasowały się aplikacje do blogowania, narzędzia bezpieczeństwa oraz kreatory stron internetowych. Nadal mało popularne są webowe pakiety biurowe, przy czym szczególnie rzadko są one używane do tworzenia arkuszy kalkulacyjnych i rysunków.

Obawy związane z korzystaniem z aplikacji webowych dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa (te obawy deklarowało 38% respondentów).

Analitycy Rubicon Consulting w podsumowaniu badań napisali również, że generalnie dla użytkowników nie ma dużego znaczenia, czy aplikacja działa w przeglądarce, czy nie. Użytkownicy będą z niej korzystać, jeśli rozwiąże ona ich problemy. Twórcy aplikacji webowych powinni więc obok bezpieczeństwa stawiać na praktyczność.

Marcin Maj - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org