webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> wyszukiwarki

Zapytaj wyszukiwarkę... po ludzku

dodano: 2007-06-15, źródło: webinside.pl

szukaj: wyszukiwarka PowerSet wyszukiwarka PowerSet

Przywykliśmy już do tego, że korzystając z wyszukiwarki wpisujemy w okienko hasło, którego szukamy i spośród odnośników wybieramy te, które nas najbardziej interesują. A co, gdyby zapytać wyszukiwarkę tak jak zwykłego człowieka?

Twórcy PowerSet postanowili, że tak właśnie będzie działać ich produkt. Zamiast wpisywać zapytanie pojedynczymi frazami, możemy po prostu zadać pytanie wyszukiwarce z wykorzystaniem naturalnego języka, jakim na co dzień się posługujemy i zamiast zwykłych odnośników otrzymamy satysfakcjonującą nas odpowiedź.

W trakcie trwania prac nad wyszukiwarką PowerSet co tydzień będą prezentowane różne funkcjonalności wyszukiwarki. W tym tygodniu zademonstrowano jak PowerSet odpowiada na pytanie: „Politycy, którzy zmarli w czasie pełnienia urzędu” (politicans who died in office). Funkcjonowanie wyszukiwarki prezentują poniższe zrzuty ekranu:

wyszukiwarka PowerSet

Według zapewnień wyszukiwarka wykorzystuje naturalne struktury języka, dzięki czemu prezentowane odpowiedzi mają być jak najdokładniejsze. PowerSet nie szuka wyłącznie słów kluczowych, tylko odwołuje się do różnych odmian i synonimów. Ponadto na podstawie pytania ma eliminować prezentowanie nietrafionych wyników dla wyrazów o różnym znaczeniu, a takiej samej pisowni.

Grzegorz Komsta, webinside.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org