webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> różne

Google ma już 10 lat

dodano: 2007-09-15, źródło: di.com.pl

szukaj: Google Google

Dokładnie 10 lat temu dwaj studenci Stanford University zarejestrowali domenę Google.com. Chyba nawet oni nie przypuszczali, że ten krok da początek firmie, która dziś nazywana jest przez niektórych ludzi "sercem internetu".

Domena Google.com została zarejestrowana 15 września 1997 roku. Larry Page i Sergey Brin - założyciele firmy - mieli wówczas 24 lata. Nazwa domeny Google.com wbrew pozorom nie odnosiła się do gogli, ale do słowa "googol". Jest to termin oznaczający liczbę 10 do potegi 100, który został spopularyzowany przez matematyka Edwarda Kasnera.

Dziś Google udostępnia wiele produktów, ale wszystko zaczęło się od wyszukiwarki, która indeksowała strony internetowe za pomocą wciąż ulepszanych algorytmów. Ta wyszukiwarka stała się z czasem internetowym "punktem startowym" dla wielu internautów. Tak jest zresztą i dziś. Google pozostaje najpopularniejszą wyszukiwarką we wszystkich krajach z wyjątkiem Chin, Japonii i Rosji. Dziennie notuje ponad 500 mln wizyt.

Przełomowymi momentami dla firmy było rozpoczęcie sprzedaży reklam związanych ze słowami kluczowymi (rok 2000) oraz wejście na giełdę NASDAQ, gdzie notowane są spółki związane z nowymi technologiami (rok 2004). Początkowo akcje Google można było nabyć za 85 USD. Dziś są warte ponad 500 USD.

Dziś trudno znaleźć usługę internetową, której Google nie chciałaby nam dostarczyć. Firma prowadzi m. in. blogowisko (Blogger), serwis z książkami (Google Book Search), mapami ziemi (Google Maps), księżyca i marsa (Google Moon i Google Mars), materiałami edukacyjnymi (Google Scholar).

Google uruchomiła też swój serwis wideo, ale potem przejęła popularną witrynę YouTube. Udostępnia własne programy biurkowe (np. Google Desktop), ale ma też produkty działające w przeglądarce, które zaczęły konkurować z programami instalowanymi na komputerze np. pakiet biurowy Google Docs & Spreadsheets. Hitem stał się Gmail - usługa pocztowa od Google.

Google ma jednak również swoje problemy. Coraz częściej mówi się o tym, że za pośrednictwem YouTube firma przyczynia się do naruszania praw autorskich. Kontrowersje wzbudza również zakup Double Click. Niektórzy komentatorzy mówią, że Google idzie w stronę monopolu.

Mimo to Google z pewnością wiele wniosła do Sieci i warto przy okazji urodzin życzyć jej stu lat. Z powodzeniem możemy składać te tradycyjne, polskie życzenia, bo firma zatrudnia wielu polaków i ma w naszym kraju dwa swoje centra operacyjne. Życzymy jej ponadto niezawodnego działania serwerów, wielu świeżych pomysłów oraz powodzenia w wypełnianiu firmowego motta, które brzmi "Don't be Evil" (nie bądź szkodliwy).

Marcin Maj - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org