webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> różne

Wiem o korupcji. Enter

dodano: 2006-11-24, źródło: webinside.pl

szukaj: korupcja korupcja łapówka łapówka Instytut Spraw Publicznych Instytut Spraw Publicznych

Co dziesiąta osoba w Polsce wręczyła łapówkę, a 18 proc. Polaków zna kogoś, kto ją wręczył. Korupcja odbywa się blisko przeciętnych obywateli, ale tylko niewielka jej część zostaje wykryta. Dlatego eksperci Instytutu Spraw Publicznych postulują stworzenie strony www do anonimowego zgłaszania przestępstw korupcji.

Podobny pomysł dobrze sprawdza się w Niemczech, donosi Gazeta Wyborcza. – Należy stworzyć specjalny portal, który informowałby o przepisach dotyczących korupcji oraz umożliwiał składanie anonimowych doniesień – przekonuje Jarosław Zbieranek z ISP. – Internet to szybka komunikacja plus poczucie anonimowości. W walce z korupcją daje bardzo dobre rezultaty – dodaje.

W niemieckiej Dolnej Saksonii trzy lata temu uruchomiono portal, dzięki któremu informacje o korupcji można łatwo zgłosić anonimowo. Zawiadomień jest wiele. W portalu po wypełnieniu odpowiednich formularzy można opisać sprawę, można także dodać załącznik, np. zdjęcie.

Zgłaszający może także utworzyć anonimową skrzynkę e-mailową do późniejszego kontaktu z policją. "System różni się technologicznie od zwykłych programów poczty elektronicznej - nie zapisuje tzw. adresów IP ani daty i godziny nadania wiadomości. Dzięki temu ustalenie personaliów nadawcy jest niemożliwe" – czytamy w raporcie ISP. Dostęp do treści zgłoszenia ma jedynie nadawca i policja, która gwarantuje, że tożsamość zgłaszającego przestępstwo zostanie ujawniona, tylko jeśli on sam się na to zdecyduje.

– Społeczeństwo musi się przyzwyczaić, że na korupcję należy reagować. Taki portal na pewno by w tym pomógł – mówi Grażyna Kopińska, dyrektor Programu przeciw Korupcji z Fundacji Batorego

Piotr Ślusarski, webinside.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org