webmaster webmastering webdesign

Jeste¶ tutaj: webmade.org >> wiadomo¶ci >> ró¿ne

Wolno¶æ s³owa w Sieci bez granic?

dodano: 2007-03-04, ¼ród³o: di.com.pl

szukaj: wolno¶æ s³owa wolno¶æ s³owa

Google usun±³ ze swojego serwisu blogowego homofobiczn± stronê nawo³uj±c± do przemocy wobec gejów i lesbijek, choæ wcze¶niej odmawia³ tego, zas³aniaj±c siê wol± przestrzegania zasad wolno¶ci s³owa. Gdzie zatem w Sieci koñczy siê swoboda wypowiedzi, a zaczyna szerzenie nienawi¶ci?

Blog Killbattyman z Jamajki znajdowa³ siê w serwisie Blogger.com od marca zesz³ego roku. Na jego ³amach regularnie publikowano teksty i zdjêcia zachêcaj±ce do przemocy fizycznej i psychicznej wobec mniejszo¶ci seksualnych (autor strony wzywa³ wrêcz "do wybicia wszystkich gejów").

Obiektem ataków stali siê nie tylko gejowscy aktywi¶ci jak Peter Tatchell z Wielkiej Brytanii, ale równie¿ popularne osoby znane z liberalnych pogl±dów - Christopher Reeve, czy te¿ John Travolta.

Pocz±tkow± reakcj± Google na protesty wywo³ane tymi publikacjami by³o umieszczenie ostrze¿enia na stronie, i¿ tre¶ci na niej zawarte "odbierane s± przez niektórych jako nawo³uj±ce do nienawi¶ci", jednak Google "nie ocenia i nie zatwierdza tre¶ci tego ani ¿adnego innego bloga".

Miarka przebra³a siê, gdy na Killbattyman znalaz³ siê fotomonta¿, na którym Peter Tatchell trzyma³ plakat ze zdjêciem o charakterze pornografii dzieciêcej. Nied³ugo po tym Google usun±³ blog, podaj±c jako powód z³amanie regulaminu serwisu Blogger.com.

Dyrektor europejskiego oddzia³u Google ds. korporacyjnych Rachel Whetstone broni³a jednocze¶nie wcze¶niejszej decyzji o nieusuwaniu strony. Usunêli¶my blog tak szybko, jak by³o to mo¿liwe. Rozumiemy, i¿ wiele osób mo¿e siê z tym nie godziæ, ale wierzymy, ¿e wolno¶æ s³owa jest bardzo wa¿na. To zadanie poszczególnych rz±dów, aby ostatecznie decydowaæ, gdzie siê ona koñczy. - powiedzia³a w rozmowie z serwisem PinkNews.

Je¶li pój¶æ tokiem rozumowania pani Whetstone i spojrzeæ na to, co siê dzieje w polskim internecie, to Polska mo¿e "pochwaliæ siê" szerok± swobod± wypowiedzi, szczególnie w zakresie g³oszenia tre¶ci homofobicznych, rasistowskich, czy te¿ antysemickich.

Przyk³ad witryny RedWatch, któr± starano siê zamkn±æ (i to bezskutecznie) dopiero po zaatakowaniu jednego z anarchistów, którego dane zamieszczono na jej ³amach, tudzie¿ strona Narodowego Odrodzenia Polski z podobnymi tre¶ciami, utrzymywana bez problemów przez jedn± z poznañskich firm hostuj±cych, ¶wiadcz± o tym najlepiej.

Mo¿na siê zastanawiaæ, dlaczego jest w naszym kraju przyzwolenie na tego typu tre¶ci w Sieci. Je¶li jednak spojrzymy na polsk± scenê polityczn± i pos³uchamy, co demokratycznie (sic!) wybrani politycy g³osz± na krajowej i miêdzynarodowej arenie, dojdziemy do smutnego wniosku, ¿e miêdzy wolno¶ci± s³owa a szerzeniem nienawi¶ci w Polsce granicy jako takiej nie ma.

Rafa³ Spaleniak - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytaj±ce tê wiadomo¶æ przegl±da³y równie¿:

Chcesz zostaæ programist±?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org