webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> wyszukiwarki

Wyszukiwarki sięgają po... ludzi

dodano: 2007-06-06, źródło: di.com.pl

szukaj: wyszukiwarka Maholo wyszukiwarka Maholo

Firma Google zapowiedziała, że w przyszłości może w większym stopniu korzystać z ludzkiej manipulacji w celu podniesienia jakości swoich wyników wyszukiwania. Ogłoszenie to jest odpowiedzią na uruchomienie konkurencyjnej wyszukiwarki Mahalo, która korzysta przede wszystkim z pracy ludzi.

Korzystająca z ludzkiej pracy wyszukiwarka Maholo wystartowała kilka dni temu i jest dostępna w tej chwili w wersji alpha. Udostępnia wyniki dla 4 tys najpopularniejszych w internecie fraz wyszukiwania w języku angielskim. Do końca roku jej zasoby wyszukiwania mają się już odnosić do 10 tys. fraz. Jeśli wyszukiwarka nie posiada wyników dla wyszukiwanej frazy, zaprezentuje użytkownikowi wyniki Google.

Przedstawiciele Weblogs Inc - firmy, która uruchomiła Maholo - uważają, że skoro misją Google ma być spisanie dostępnej w Sieci informacji, to misją Maholo powinno być "uzdrowienie" tego spisu. To zadanie nie będzie łatwe i projekt Maholo zakłada rozwój wyszukiwarki na przestrzeni kolejnych pięciu lat.

Ludzka manipulacja wynikami wyszukiwania z pewnością wprowadza do wyników wyszukiwania nową jakość, ale nie jest pewne czy jakość ta będzie wyższa. Z pewnością trudniej oszukać człowieka niż algorytm, ale niektórzy komentatorzy wskazują na to, iż działanie człowieka zawsze może być obciążone subiektywizmem.

Mimo wszystko również Google przymierza się do "uczłowieczenia" swojej wyszukiwarki, co zostało już zapowiedziane przez Matta Cuttsa na konferencji Marketing Expo w Seattle.

Cutts powiedział, że Google cały czas rozważa kwestię ludzkiej interwencji w wyniki wyszukiwania, ale chce znaleźć taki sposób na jej zastosowanie, który będzie pewny i skalowalny. Obecnie Google zastrzega sobie użycie ludzkiej interwencji w celu ograniczenia liczby stron typowo spamerskich.

Marcin Maj - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org