webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> wiadomości >> przeglądarki

Przeglądarka Safari w wersji dla Windows

dodano: 2007-06-12, źródło: di.com.pl

szukaj: Safari Safari Windows Windows Apple Apple

Apple opublikowało testową wersję beta swojej przeglądarki Safari 3, która jest już dostępna nie tylko dla użytkowników systemu Mac OS, ale także Windows.

Safari renderuje strony za pomocą silnika WebCore, który jest zmodyfikowaną wersją silnika KHTML. Wykorzystywany jest on również w linuksowej przeglądarce Konqueror, a także w kilku przeglądarkach przeznaczonych dla alternatywnych systemów operacyjnych.

Co więcej, Nokia prowadzi prace nad mobilną przeglądarką wykorzystującą właśnie WebCore/KHTML. Jednakże do tej pory - pomimo istnienia kilku projektów - nie pojawiła się sprawnie działająca implementacja dla Windowsa.

Safari 3 można pobrać ze stron Apple, zarówno w wersji dla Maków (wymagającej wersji systemu 10.4.9), jak i dla Windowsa (XP lub Visty, minimum 256 MB RAM).

Jakie wrażenia może wynieść użytkownik Windowsa po pierwszym uruchomieniu? Na pewno przeglądarka ta jest bardzo szybka. Obok cech charakterystycznych dla współczesnych programów do przeglądania stron (karty, wbudowany czytnik kanałów RSS, blokada pop-upów itp.) przydatna okazuje się możliwość zmiany rozmiaru pól tekstowych w formularzach.

Niestety niemal od razu dostrzec można też niedogodności. Wersja testowa pomimo przejścia do fazy beta okazuje się bardzo niestabilna, często zawieszając się, nawet przy próbie dodania danej strony do zakładek. Co gorsza, pod Windowsem błędnie wyświetla większość stron internetowych - "rozjeżdzają się" one, często też fragmenty tekstu stają się "niewidzialne".

Wygląda więc na to, że wersję próbną (przynajmniej windowsową) opublikowano z ogromnym falstartem. Safari 3 absolutnie nie nadaje się ani do testowania budowanych stron, ani do surfowania po Sieci. Oby nie zniechęciło to na przyszłość osób, które wcześniej nie miały z KHTML do czynienia. Póki co pozostaje zapomnieć o becie i cierpliwie czekać na wydanie stabilne.

Marcin Opolski - Dziennik Internautów - www.di.com.pl

Osoby czytające tę wiadomość przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org